Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grupa azoty
23.06.2014 16:08

Grupa Azoty umacnia pozycję w Brazylii. Będą kolejne kontrakty

- Brazylia jest perspektywicznym rynkiem, na którym od wielu lat istniejemy z naszymi nawozowymi produktami. Teraz przychodzi czas na współpracę w zakresie chemii - zapowiada wiceprezes Witold Szczypiński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa Azoty)
Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty

Prezes Grupy Azoty podpisał ramową umowę sprzedaży wytwarzanego poliamidu dla brazylijskiej spółki Comexport. Docelowo polimer będzie pochodzić z nowej wytwórni PA6 w Tarnowie. Jej uruchomienie planowane jest na czwarty kwartał 2016 roku.

Wytwórnia będzie dysponować rocznie zdolnościami produkcyjnymi na poziomie około 80 tys. ton. Niestety nie udało nam się uzyskać informacji na temat tego jaki udział w całkowitej produkcji polimeru będzie mieć produkcja pochodząca z PA6. Grupa nie chce w chwili obecnej ujawniać tej informacji.

Podpisana umowa sprzedaży poliamidu stanowi jednocześnie podstawę analizy projektu wspólnego przedsięwzięcia w ramach dalszego przetwórstwa na terenie Brazylii. - _ Mamy nadzieję na dalsze rozszerzenie współpracy handlowej w oparciu o nasze kompetencje w obszarze tworzyw i plastyfikatorów _ - tłumaczy dla Money.pl Witold Szczypiński, wiceprezes zarządu.

- _ Brazylia jest ogromnym i perspektywicznym rynkiem, na którym już od wielu lat istniejemy z naszymi nawozowymi produktami. Teraz przychodzi czas również na współpracę w zakresie chemii. Wszelkie decyzje będą podejmowane po dokonaniu analiz efektywności ekonomicznej projektu _- dodaje Szczypiński.

To nie pierwszy kontrakt Grupy Azoty z firmą Comexport. Pod koniec ubiegłego roku, w ramach kontraktacji produktów nawozowych na kolejne lata, zawarto kilka umów handlowych na łączną kwotę 360 mln zł.

Z kolei jak podkreśla prezes Paweł Jarczewski, z_ awarte porozumienia stanowią istotny krok na drodze ekspansji terytorialnej działalności biznesowej Grupy Azoty.€ _Rynek brazylijski jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków na świecie. Około 10 procent eksportu nawozów Grupy Azoty trafia do tego kraju.

Brazylia będąca według rankingu World Economic League Table CEBR szóstą gospodarką świata, odpowiada za blisko 45 procent PKB Ameryki Łacińskiej. Najważniejszą gałęzią gospodarki Brazylii jest rolnictwo i sektor ten jest najdynamiczniej rozwijającym się na świecie. Kraj jest czwartym największym konsumentem składników odżywczych (prawie 5,9 procent światowych udziałów) zawartych w produkowanych nawozach.

Grupa Azoty wypracowała w pierwszych trzech miesiącach tego roku 136,1 mln zł zysku netto. Przychody w tym okresie ukształtowały się na poziomie 2703 mln zł, podczas gdy analitycy spodziewał się 2552 mln zł.

Słabo wypadł segment nawozy-agro, dla którego wynik spadł rok do roku. Wyniósł 174 mln zł wobec 286,2 mln zł przed rokiem. Ceny podstawowych nawozów Grupy Azoty są obecnie kilka procent niższe niż rok temu. Wynika to m.in. ze skrócenia sezonu nawozowego i intensyfikacji prac polowych.

_ Czytaj więcej w Money.pl _

_ 1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m80983.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/polska;chemia;powinna;rozwijac;przetworstwo;w;kraju,12,0,1562636.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska chemia powinna rozwijać przetwórstwo w kraju 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/193/m266945.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/rosjanie;skupuja;akcje;grupy;azoty,183,0,1561783.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosjanie skupują akcje Grupy Azoty 3. [ (
http://static1.money.pl/i/h/113/m307313.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/erbud;wybuduje;elektrocieplownie;dla;grupy;azoty,216,0,1560536.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Erbud wybuduje elektrociepłownię dla Grupy Azoty 4. [ ( http://static1.money.pl/i/h/132/m274564.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/spadaja;ceny;nawozow;jak;wplywaja;na;wyniki;grupy;azoty,35,0,1556771.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Spadają ceny nawozów. Jak wpływają na wyniki Grupy Azoty? _
_ _

Grupa Azoty oraz brazylijska spółka Comexport podpisały w Krakowie ramową umowę dotyczącą współpracy handlowej. W ramach porozumienia spółka Comexport deklaruje zakup wytwarzanego przez Grupę Azoty poliamidu wykorzystywanego m.in. do produkcji włókien konstrukcyjnych. Docelowo sprzedawany do firmy Comexport polimer będzie pochodzić z nowej wytwórni PA6 o rocznych zdolnościach produkcyjnych 80 tys. ton w Tarnowie, której uruchomienie planowane jest na IV kwartał 2016r. Podpisana 20 czerwca br. umowa stanowi również podstawę analizy projektu wspólnego przedsięwzięcia w ramach dalszego przetwórstwa poiamidu na terenie Brazylii.

Tagi: grupa azoty, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz