Notowania

grupa azoty
01.04.2014 14:34

Grupa Azoty wyda niemal pół miliarda złotych

Spółka zainwestuje około 460 mln zł w nowe instalacje w ramach segmentu tworzywowego i nawozowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa Azoty)
Paweł Jarczewski, prezes zarządu grupy Azoty

Grupa Azoty zainwestuje około 460 mln zł w nowe instalacje w ramach segmentu tworzywowego i nawozowego. Zostaną one oddane do użytku w 2016 roku - poinformował zarząd spółki, na którego czele stoi Paweł Jarczewski. Chodzi o _ wytwórnię poliamidu 6 _ i _ instalację granulacji mechanicznej II _.

Wytwórnia poliamidu będzie miała zdolności produkcyjne na poziomie 80 tys. ton rocznie. Kosztować będzie 320 mln zł i będzie realizowana ze środków własnych oraz kredytu bankowego.

_ - Decyzja o jej realizacji jest konsekwencją konsolidacji mocy produkcyjnych kaprolaktamu w Grupie Azoty i będzie stanowić odpowiedź na skokową zmianę, jaka nastąpiła w ostatnim czasie na rynku tego produktu w świecie _ - napisano w raporcie.

Grupa Azoty poinformowała, że w Polsce, ze względu na rosnącą rolę przemysłu samochodowego i innych branż opartych na włóknach konstrukcyjnych, rośnie zapotrzebowanie na tworzywa.

Kolejne zadanie to _ instalacja granulacji mechanicznej II _ w segmencie nawozowym. Jej celem jest _ optymalizacja asortymentu nawozów oraz dalsze podwyższenie wartości produkowanego siarczanu amonu _. Koszt tych prac to 141 mln zł. Będą one również finansowane ze środków własnych i kredytu bankowego.

_ - Dążymy do stworzenia bardziej elastycznego portfela produktowego, który da nam możliwość szerszego rynku zbytu i zwiększy wartość segmentów. Poszerzamy naszą ofertę w kierunku produktów o wyższej marży _ - poinformował cytowany w komunikacie wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński.

_ - W przypadku tworzyw idziemy w kierunku downstreamu zwiększając wolumen produkcji bardziej przetworzonych tworzyw. Tym samym zmienimy docelowy rynek sprzedaży w tym obszarze z azjatyckiego na europejski _ - dodał.

ZOBACZ, co na nowym forum internauci piszą o Grupie Azoty i o pozostałych spółkach z GPW

Przedstawiciele spółki zapowiadali już wcześniej, że zamierzają zainwestować w rozbudowę zakładu przetwórstwa kaprolaktamu w Tarnowie. Całość kaprolaktamu wytwarzana w grupie miałaby docelowo być przetwarzana dalej, na poliamidy i compoundy, by uniknąć konieczności sprzedawania dużych ilości kaprolaktamu na rynku chińskim.

Notowania grupy Azoty na GPW w ostatnich trzech miesiącach

W 2013 roku grupa miała 679,6 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 294,4 mln zł rok wcześniej. Wynik operacyjny w minionym roku wzrósł do 702,6 mln zł z 371,7 mln zł. Natomiast przychody wzrosły do 9821 mln zł z 7099 mln zł.

Zysk operacyjny segmentu nawozowego wyniósł w ubiegłym roku 425 mln zł wobec 332,8 mln zł zysku rok wcześniej. EBIT segmentu tworzywa spadł natomiast do minus 156,1 mln zł z 50,6 mln zł zysku w 2012 roku. W obszarze chemia grupa zanotowała stratę na poziomie 7,4 mln zł wobec 78,9 mln zł zysku rok wcześniej. Segment energetyka wykazał natomiast w zeszłym roku 3,4 mln zł straty operacyjnej wobec 13,6 mln zł straty przed rokiem.

Tagi: grupa azoty, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz