Notowania

sądy w polsce
19.01.2015 13:25

Hasło "Power is back!" niefortunne? Poprowadziło FoodCare i Maspex Wadowice przed sąd

FoodCare liczy na odszkodowanie, które może osiągnąć kilkadziesiąt milionów złotych. Pozwany jednak nie składa broni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FoodCare)

Producent branży spożywczej FoodCare zarządzany przez prezesa Wiesława Włodarskiego (na zdj.) złożył pozew przeciw MWS - firmie z grupy Maspex Wadowice, w którym zarzuca naruszenie majątkowych praw autorskich oraz popełnianie czynów nieuczciwej konkurencji, domaga się także między innymi wycofania z obrotu znacznej części produktów marki Tiger oznaczonych jednocześnie sloganem _ Power is Back! _ Maspex Wadowice komentuje: Pozew jest _ całkowicie nieuzasadniony _.

Pozew FoodCare dotyczy ochrony znaku graficznego związanego z nim oraz sloganu _ Power is back! _, które wykorzystywane są przez MWS na napojach energetycznych Tiger. Jak czytamy w oświadczeniu pierwszej z wymienionych firm: _ FoodCare€’ jako uprawniony do sloganu i dysponent majątkowych praw autorskich do znaku graficznego "Power is back!€’" dochodzi przed sądem ochrony swoich praw do tego utworu i hasła _.


Źródło: Biuro Prasowe FoodCarePonadto firma domaga się ochrony _ przed czynami nieuczciwej konkurencji _oraz żąda zaprzestania wprowadzania na rynek napojów marki Tiger z budzącym kontrowersje hasłem oraz _ usunięcia z rynku wszystkich puszek, na których widoczny jest wspomniany utwór oraz slogan _. Ponadto liczy na opublikowanie w prasie przeprosin oraz na wypłacenie odszkodowania, które, jak szacuje, może osiągnąć kilkadziesiąt milionów złotych.

_ - Slogan i znak graficzny "Power is back!" zostały opracowane wiele lat temu dla spółki FoodCare, kiedy jeszcze produkowaliśmy napoje energetyczne Tiger. Utwór ten i slogan należą do spółki i nigdy nie przekazywaliśmy praw do nich innym podmiotom, a tym bardziej naszym konkurentom. Fakt, że zarządzający firmą dystrybuującą Tigera m.in. Prezes Krzysztof Pawiński zdecydowali się na korzystanie z tego hasła i oznaczenia, należy w naszej ocenie traktować, jako kradzież własności intelektualnej, a tym samym pozbawienie nas istotnych korzyści majątkowych. Będziemy walczyć o zasady i dochodzić swoich praw przed niezawisłymi sądami _ -€’ stwierdził Wiesław Włodarski.

Firma FoodCare zauważa, że slogan został dla niej opracowany w 2006 roku i był wykorzystywany do 2010 roku. Po tym czasie napoje marki Tiger zaczęła produkować i sprzedawać firma z grupy Maspex Wadowice m.in. MWS, przy wykorzystaniu sloganu.

_ Czyny te naruszały prawa firmy - FoodCare jest bowiem dysponentem majątkowych praw autorskich do utworu "Power is back!" (...) Ponadto, FoodCare zarzuca stronie pozwanej popełnienie czynów nieuczciwej konkurencji - MWS nie miała bowiem podstaw do wykorzystywania utworu i sloganu, który został po raz pierwszy użyty w obrocie przez firmę FoodCare _ - czytamy w oświadczeniu.

Spółka Maspex Wadowice zapytana przez Money.pl o komentarz w tej sprawie, kwituje krótko, że pozew ten jest _ całkowicie nieuzasadniony _. - _ Nasza spółka posiada licencję na używanie tego znaku, który jest zarejestrowany przez i na rzecz Dariusza Tiger Michalczewskiego _ - zapewnia przedstawicielka firmy, Dorota Liszka.

Maspex Wadowice również złożył pozew w podobnej sprawie pod koniec ubiegłego roku. Żąda w nim _ prawie 48 milionów zł. za szkodę majątkową wynikającą z czynów nieuczciwej konkurencji firmy FoodCare _.

- _ Sprawa dotyczy działań firmy FoodCare polegających m.in. na bezprawnym wykorzystaniu marki Tiger w celu wprowadzenia na rynek i wypromowania swojego nowego produktu, kosztem pozycji rynkowej napojów oznaczonych marką Tiger. FoodCare pomimo zakończenia współpracy z Dariuszem Tiger Michalczewskim oraz Fundacją „Równe Szanse" i utratą prawa do korzystania z oznaczenia Tiger a także pomimo prawomocnych i ostatecznych zakazów nałożonych postanowieniami Sądów Okręgowych w Krakowie i Gdańsku, sprzedawał nadal napoje energetyczne Tiger. Świadomie i w sposób zaplanowany realizował też działania handlowe, marketingowe i promocyjne polegających m.in. na rynkowym wykorzystaniu skojarzeń i nawiązań do marki Tiger, w czasie gdy ta już była w licencji grupy Maspex Wadowice _ - zauważa Dorota Liszka dodając, że w opinii Maspex Wadowice, konkurent nie dość, że w ten sposób budował rynkową pozycję swojego produktu, to jeszcze _ dyskredytował markę Tiger w oczach konsumentów _.

W krakowskim sądzie toczy się obecnie pozew odszkodowawczy, jaki wytoczył firmie FoodCare Dariusz Michalczewski - informuje Maspex Wadowice dodając, że chodzi o około 22 mln złotych. - _ Łącznie kwoty odszkodowań, o które domagają się strony (Dariusz Tiger Michalczewski i jego Fundacja „Równe Szanse" oraz my) od FoodCare mogą wynieść prawie 100 milionów zł _ - liczy przedstawicielka grupy Maspex Wadowice.

Termin pierwszej rozprawy po pozwie FoodCare, złożonym w Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Warszawie przeciw MWS, nie został jeszcze wyznaczony.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: sądy w polsce, maspex wadowice, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz