Notowania

orb
30.07.2015 14:16

Hotele Orbis. Spółka wykupi kilkanaście hoteli w trzy lata

Nakłady inwestycyjne Orbisu w tym roku wyniosą łącznie około 150 mln.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orbis S.A.)
Gilles Clavie, prezes zarządu Orbis SA

Orbis może w perspektywie najbliższych trzech lat dokonać wykupu kilkunastu leasingowanych dotąd hoteli. Rząd wielkości wydatków na te transakcje to ponad 100 mln euro. Nakłady inwestycyjne Orbisu w tym roku wyniosą łącznie około 150 mln.

- Mamy 18 hoteli wyleasingowanych, z nich 12-13 jest hipotetycznie do przejęcia. To będzie rozłożone na kilka lat, do około 2018 r. - powiedział dziennikarzom dyrektor finansowy spółki, Marcin Szewczykowski.

- Rząd wielkości wydatków na tej transakcje to ponad 100 mln euro - wskazał także dyrektor finansowy.

Orbis może sfinansować wykupy dzięki emisji obligacji w ramach obecnego programu emisji, a także za pomocą wygenerowanego kapitału.

W związku z wykupami Orbis przeprowadzi także przegląd swojego portfolio.

- Nie wykluczam, że część hoteli odkupimy tylko po to, by je później sprzedać - powiedział Szewczykowski.

Obecnie sieć Orbis obejmuje ponad 100 hoteli, działających w 9 państwach Europy Wschodniej.

Nakłady inwestycyjne Orbisu w tym roku wyniosą łącznie około 150 mln, w tym 60 mln zł zostanie przeznaczone na wydatki odtworzeniowe, a około 90 mln zł - na projekty modernizacyjne, poinformował wiceprezes Ireneusz Węgłowski.

W pierwszej połowie 2015 r. Orbis zrealizował nakłady inwestycyjne w wysokości 24,2 mln zł. Większość wydatków planowana jest jednak na drugie półrocze.

- W drugiej połowie roku zrealizujemy pełen program inwestycyjny. Zakończymy rok z wydatkami na poziomie 140 mln zł lub więcej - powiedział Węgłowski podczas konferencji prasowej.

Wskazał, że wśród planowanych inwestycji są prace w hotelach Gdańsku, Krakowie i budowa nowego hotelu Szczecinie. Modernizacja hotelu we Wrocławiu powinna być ukończona w roku 2016.

- Około 5 proc. naszych przychodów, czyli 60 mln zł, to regularny capex odtworzeniowy, a około 80-90 mln zł to wydatki na poprawę działania - wyjaśnił wiceprezes.

Dodał, że nie można także wykluczyć, iż w tym roku Orbis dokona transakcji wykupów hoteli leasingowanych. Bardziej realistyczna jest jednak perspektywa takich transakcji w roku 2016.

Notowania tygodniowe akcji Orbisu

Hotele grupy Orbis działają pod markami należącymi do Accor: Sofitel, Novotel, Mercure, ibis, ibis budget i ibis Styles, a także pod polską marką Orbis Hotels, oferując usługi w standardach od pięciu do jednej gwiazdki. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 591,63 mln zł w I poł. 2015 r.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: orb, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz