Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

HSBC i PKO BP zorganizują emisję obligacji we franku szwajcarskim

0
Podziel się:

Ostatnia emisja obligacji na rynkach zagranicznych miała miejsce we wrześniu 2014 roku.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP
Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP (WP.TV)
bEISrLdx

HSBC Bank plc oraz PKO Bank Polski zorganizują emisję obligacji nominowanych we frankach szwajcarskich, poinformował dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów Piotr Marczak. Resort podkreśla, że wartość emisji "nie będzie duża".

"Ministerstwo Finansów informuje, że HSBC Bank plc oraz PKO Bank Polski SA otrzymały mandat na zorganizowanie emisji obligacji nominowanych we frankach szwajcarskich. Transakcja zostanie przeprowadzona w najbliższym czasie w zależności od warunków rynkowych" - czytamy w komunikacie przesłanym dziennikarzom przez Piotra Marczaka.

"Ze względu na oczekiwane przez nas wyśrubowane warunki finansowe wartość emisji nie będzie duża. Pozyskane z emisji środki przeznaczone zostaną na częściowe sfinansowanie przypadającego w maju br. wykupu obligacji denominowanych w CHF. Pozostałą pulę zapadających obligacji wykupimy używając znajdujących się na rachunkach MF rezerw innych walut" - napisał w komentarzu wiceminister finansów Artur Radziwiłł.

bEISrLdz

Dodał, że dojście do skutku przygotowywanej emisji oznaczać będzie, że część wspomnianego wykupu zostanie de facto przełożona o kilka lat, przy czym - zważywszy na bieżące poziomy stóp procentowych w Szwajcarii oraz w zależności od wybranego terminu zapadalności emitowanych obligacji - za odroczenie to Skarb Państwa nie tylko nie zapłaci ale może nawet otrzymać pewien dochód.

Pod koniec marca Ministerstwo Finansów sprzedało 12-letnie benchmarkowe euroobligacje o wartości nominalnej 1,0 mld euro przy rentowności 1,022% (najniższej w historii dla polskich papierów w euro) wobec popytu wynoszącego 1,7 mld euro.

Ostatnia emisja obligacji na rynkach zagranicznych miała miejsce we wrześniu 2014 roku - Ministerstwo Finansów sprzedało wówczas 7-letnie obligacje nominowane we frankach szwajcarskich o wartości nominalnej 500 mln CHF i terminie zapadalności w dniu 17 września 2021 r.

Poziom finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa na 2015 r. sięgnął 57% na koniec marca wobec ok. 47% na koniec lutego (i ok. 30% na koniec ub. roku).

bEISrLdF
bEISrLea
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)