Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Idea Bank na GPW. Spółka rozważa kolejną emisję akcji

0
Podziel się:

Decyzja w tej prawie zostanie podjęta w połowie 2016 roku.

Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku
Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku (Idea Bank)

Idea Bank rozważy w połowie przyszłego roku, czy będzie sięgać po kapitał z giełdy - przez emisję akcji lub obligacji, poinformował prezes Jarosław Augustyniak. Obecne kapitały powinny wystarczyć bankowi na rozwój przez najbliższe dwa lata.

"Chcieliśmy pozyskać kapitał na 3-4 lata, ale oferta była mniejsza. Starczy na najbliższe dwa lata. Pewnie będziemy chcieli wyjść na rynek, ale na pewno nie w tym roku. Zysk za ten rok na pewno będzie dołożony do kapitałów, a on będzie duży, więc to będzie przyszły rok" - powiedział Augustyniak dziennikarzom po uroczystości debiutu Idea Banku na giełdzie.

Prezes poinformował, że decyzję co do formy pozyskania kapitału bank będzie podejmował w połowie przyszłego roku.

"Jeszcze nie wiemy, czy to będą akcje, czy obligacje. Jeśli emisja miałaby być na wiosnę, to w połowie roku będziemy decydować. Wiele zależy od dynamiki naszego biznesu, od KNF" - dodał.

"Patrzymy bardzo optymistycznie na rozwój biznesu w tym roku. Nowe projekty zaczęły już generować dobry biznes"- podkreślił Augustyniak. Dodał, że bank podtrzymuje politykę dywidendową zakładającą wypłatę dywidendy począwszy od 2017 roku.

Augustyniak poinformował, że udział Getin Holding oraz Leszka Czarneckiego w akcjonariacie Idea Banku wynosi obecnie 78%, zaś prawie 22% pozostaje w wolnym obrocie.

Prawa do akcji Idea Banku zadebiutowały dzisiaj na rynku głównym GPW. Na otwarciu kurs akcji wzrósł o 4,17% do 25 zł.

Wartość IPO wyniosła 254,18 mln zł. Kurs odniesienia to 24 zł. Wartość instrumentów wprowadzanych docelowo wynosi 1 856,4 mln zł. Idea Bank przydzielił 10 590 884 akcji serii M z 20 mln objętych subskrypcją. Inwestorzy złożyli zapisy na 12 391 411 akcji, stopa redukcji zapisów inwestorów indywidualnych wyniosła 75%.

Getin Holding objął 4 166 666 akcji serii M, stanowiących 5,24% głosów na walnym zgromadzeniu banku i 5,31% kapitału zakładowego.

Oferta publiczna miała objąć także do 7 mln akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy banku (tj. około 10% posiadanego przez nich obecnie pakietu), ale później tę część oferty wycofano. Inwestorom indywidualnym miało zostać zaoferowanych do 15% akcji oferowanych (przy czym miały być to wyłącznie nowe akcje).

Na koniec grudnia 2014 r. grupa Idea Bank (Polska) posiadała 200 oddziałów stacjonarnych i 31 oddziałów mobilnych, w tym Idea Bank (włączając Lion's Bank) posiadał 71 oddziałów stacjonarnych i 14 mobilnych.

business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)