Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Idea Smart City w Polsce. 14 procent miast stawia na inteligentne rozwiązania

0
Podziel się:

Więcej niż połowa ludzkości mieszka dziś w miastach. Czym jest Smart City?

Idea Smart City w Polsce. 14 procent miast stawia na inteligentne rozwiązania
(Money.pl)
bEUdEqHp

Nie budując nowych dróg można poprawić przepustowość miast o kilkanaście procent. Jest też sposób, by ludzie płacili mniej za prąd i wodę. Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric, wyjaśnia, jak to możliwe.

Więcej niż połowa ludzkości mieszka dziś w miastach i proporcje te stale rosną na korzyść wielkich aglomeracji. Szacunki mówią o tym, że do 2050 roku w miastach mieszkać będzie 7 na 10 ludzi. A to powoduje, że już dziś miasta, które zajmują tylko 2 procent powierzchni Ziemi, mają problem z wydajnością swoich systemów.

bEUdEqHr

- Drogi, sieci energetyczne czy cieplne były projektowane jakiś czas temu, przy zastosowaniu technologii z przeszłości, dla populacji z przeszłości właśnie - mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric. - A przecież dziś w miastach zużywanych jest 70 procent energii, zużywanej przez ludzkość.

Odpowiedzią na to wyzwanie ma być idea Smart City, czyli inteligentnych, zautomatyzowanych miast. Dzięki technologii można poprawić efektywność i niezawodność funkcjonujących w miastach rozwiązań, co - jak pokazują badania - często jest nawet ważniejszym czynnikiem niż cena. Jednak również i na nią wprowadzenie inteligentnych rozwiązań ma wpływ.

bEUdEqHx

]( http://www.money.pl/sekcja/vii-europejski-kongres-gospodarczy/ )

- Weźmy taki przykład. Sieci wodociągowe w większości miast zostały zbudowane dobre sto lat temu. Od tego czasu są modernizowane, ale straty wody sięgają w nich nawet do 20 procent - wylicza Jacek Łukaszewski. - Zastosowanie inteligentnych rozwiązań może zmniejszyć poziom strat do poziomu jednocyfrowego. A to się przekłada na koszty dla mieszkańców.

Zdaniem szefa Schneider Electric, przez Smart City uciec się już w wielu aspektach życia nie da.

- W większości miast, również na Zachodzie, nie ma już na przykład miejsca na nowe drogi. Dlatego trzeba sterować transportem tak, by ten publiczny był niezawodny i miał pierwszeństwo - tłumaczy Jacek Łukaszewski. - Inteligentnie sterując skrzyżowaniami, też jesteśmy w stanie podnieść ich przepustowość nawet o kilkanaście procent.

bEUdEqHy

Polskie miasta są dopiero na początku drogi, jeśli chodzi o tak zwaną ideę smart. Według danych z raportu "Miasto przyszłości" zaledwie 14 procent z nich deklarowało, że wprowadziło u siebie inteligentne rozwiązania. Najczęściej - systemy monitoringu ulic, ogólnodostępne strefy Wi-Fi i systemy zarządzania siecią wodociągową.

Więcej w materiale wideo.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUdEqHS
business news
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)