Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polkap
20.03.2014 16:35

Indianie w Ekwadorze chodzą w kapeluszach z Polkapu

Spółka pozyskała właśnie środki na rozwój działalności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polkap)
Paweł Kaliciak, prezes Polkap SA

1,4 miliona złotych pozyskała z prywatnej emisji obligacji spółka Polkap. Jedyny w Polsce producent kapeluszy, którego historia sięga 1924 roku, stawia teraz na eksport swoich produktów poza Europę.

- _ W Polsce nie ma dużej tradycji chodzenia w kapeluszach _. _ Nie oznacza to jednak, że nie możemy produkować na eksport _ - mówi w rozmowie z Money.pl Paweł Kaliciak, prezes Skoczowskiej Fabryki Kapeluszy Polkap, która rocznie sprzedaje prawie 230 tysięcy kapeluszy. Ponad 90 procent sprzedaży z polskiej firmy trafia za granicę, a około 7 procent jest sprzedawane w Polsce. W kraju nakrycia głowy kupuje od Polkapu na przykład wojsko lub koła łowieckie.

Firma pozyskała właśnie środki z obligacji na rozwój działalności, a jej szef przyznaje, że spadek cen surowca dodatkowo powinien poprawić jej tegoroczne wyniki. Liczy, że przychody ze sprzedaży sięgną 14-15 milionów złotych, co pozwoli osiągnąć zysk netto na poziomie 2,5 miliona złotych.

Polkap to jedna z niewielu firm na świecie, która produkuje kapelusze z filcu włosowego oraz wełnianego z zachowaniem tradycyjnej technologii. - _ Chińczycy nie są dla nas żadną konkurencją, bo celujemy w zupełnie inny segment rynku, dla wymagającego klienta, który jest w stanie zapłacić więcej za dobry jakościowo produkt _ - opisuje Paweł Kaliciak.

Zwraca uwagę, że w poszukiwaniu nowych rynków liczy się przede wszystkim to, w jakich krajach istnieje tradycja noszenia nakryć głowy. Stąd ważnym rynkiem dla polskiej fabryki jest chociażby Izrael. Ale aż prawie 10 procent sprzedaży idzie do tak egzotycznego kraju jak Ekwador. - _ Tam jest dziewięć milionów Indian. Cała ich elita chodzi w naszych kapeluszach. To dla nas niezwykle ważni klienci _ - przekonuje prezes Polkapu.

Przyznaje, że bardzo poważnie myśli również o rozwijaniu sprzedaży w USA, a także w Indiach i w Japonii. Na razie największy udział w eksporcie firmy mają klienci z Niemiec, zapewniający Polkapowi ponad jedną trzecią sprzedaży.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: polkap, business news, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz