Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Instalacja Power-to-Gas: PGE i Gaz-System podpisały list intencyjny

0
Podziel się:

Realizacja budowy instalacji może doprowadzić do wyprodukowania niskoemisyjnego paliwa przyszłości.

Marek Woszczyk, prezes PGE
Marek Woszczyk, prezes PGE (Reporter)
bEIShfTV

Polska Grupa Energetyczna i Operator Gazociagów Przesyłowych Gaz-System mają list intencyjny w sprawie przygotowania "studium wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas", czyli zastosowaniem technologii magazynowania energii polegającej na przemianie energii elektrycznej na inny nośnik energii, tj. na paliwo gazowe, poinformował prezes PGE Marek Woszczyk.

- Grupa PGE za cel stawia sobie poszukiwanie innowacyjnych projektów podnoszących wartość przedsiębiorstwa. Nawiązanie współpracy z Gaz-System pozwoli połączyć operacyjnie infrastrukturę energetyczną i gazową z korzyścią dla obu partnerów oraz na rzecz poprawy poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa - powiedział Woszczyk, cytowany w komunikacie.

Dodał, że pomyślna realizacja budowy instalacji Power-to-Gas może doprowadzić do wyprodukowania niskoemisyjnego paliwa przyszłości i z tego powodu pasuje do Grupy PGE, która dynamicznie dywersyfikuje swój miks energetyczny.

bEIShfTX

- Instalacja Power-to-Gas jest również dla nas atrakcyjna, ponieważ może pozwolić na zagospodarowanie nadwyżek energii elektrycznej z parku wiatrowego grupy PGE, który do końca tego roku powiększy się jeszcze o ponad 200 MW nowych mocy i będzie wynosić ponad 500 MW - stwierdził prezes PGE.

- Budowa instalacji Power-to-Gas jest jednym z elementów tworzenia inteligentnej sieci gazowej. Współpraca Gaz-System z sektorem elektroenergetycznym umożliwi rozwój naszej spółki w zupełnie nowych obszarach. Realizacja tego projektu pozwoli na oferowanie nowych usług, a także zwiększy efektywność wykorzystywanej infrastruktury. Pełniąc rolę lidera w inicjowaniu nowych rozwiązań aktywnym kształtowaniu sektora gazowego w Polsce chcemy, poprzez współpracę z innymi przedsiębiorstwami energetycznymi osiągnąć efekt synergii, co pozwoli na wzmocnienie całego sektora energetycznego - ocenił prezes Gaz-System Jan Chadam, cytowany w komunikacie.

PGE i Gaz-System wytypowały opracowanie "Studium Wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas" spośród listy podstawowych projektów rozwojowych o wspólnym obszarze zainteresowania. Studium zostanie wykonane w 2015 r.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, instalacja Power-to-Gas przeznaczona będzie do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej wytwarzanej przez farmy wiatrowe, poprzez przemianę nadmiaru energii elektrycznej w paliwo przyszłości, jakim jest wodór. Będzie to możliwe dzięki procesowi elektrolizy, a uzyskany w ten sposób wodór może zostać zatłoczony do sieci gazowej oraz będzie dalej wykorzystany jako zeroemisyjny nośnik energii.

bEIShfUd

Magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej jest jednym z głównych wyzwań, przed jakim stoi obecnie sektor elektroenergetyczny. Krajowa sieć gazociągów przesyłowych, oprócz zdolności zapewnienia nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego do odbiorców, dysponuje również zdolnościami magazynowania energii w postaci innych paliw gazowych, m.in. wodoru.

"Zgodnie z zapisami listu intencyjnego spółki przeprowadzą postępowanie o udzielenie zamówienia na wykonanie 'studium wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas'. Jednocześnie powołana zostanie grupa robocza złożona z przedstawicieli PGE i Gaz-System, która będzie odpowiedzialna za organizację i koordynację prac związanych z opracowaniem studium wykonalności. Po jego wykonaniu zostanie podjęta decyzja, co do dalszych działań w zakresie ewentualnej współpracy przy realizacji wybranych projektów" - podsumowano w informacji.

Notowania tygodniowe akcji PGE

Udział grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc.

bEIShfUe

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

bEIShfUy
energetyka
business news
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)