Notowania

azoty puławy
20.09.2013 14:51

Inwestycja Azotów uniezależni od dostaw z Zachodu

Zakłady Azotowe Chorzów, należące do Grupy Azoty Puławy, uruchomiły pierwszą w Polsce instalację do produkcji stearyny. To ważny surowiec, który dotąd był sprowadzany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa Azoty)

Zakłady Azotowe Chorzów, należące do Grupy Azoty Puławy, uruchomiły pierwszą w Polsce instalację do produkcji stearyny. Inwestycja pochłonęła 65 milionów złotych. Ten wykorzystywany np. w przemyśle tworzyw sztucznych produkt był dotychczas importowany m.in. z Europy Zachodniej i Malezji.

- _ Rozpoczęcie produkcji stearyny w Polsce korzystnie wpłynie na dostępność tego surowca w Polsce i zacieśni współpracę między potężnymi polskimi graczami sektora chemicznego, a także światowymi koncernami obecnymi w Polsce _ - podkreślił prezes grupy Azoty Puławy Marian Rybak. Jego zdaniem, inwestycja w Chorzowie wpisuje się w strategię rozszerzenia oferty produktowej grupy i zwiększenia jej obecności na nowych rynkach.

Dzięki nowej instalacji pracę znalazło 60 osób. Budowa, której generalnym realizatorem była firma Profarb z Gliwic, trwała od lutego ubiegłego roku. Część inwestycji sfinansowały środki z pożyczki Agencji Rozwoju Przemysłu.

Stearyna jest wykorzystywana m.in. w przemyśle tworzyw sztucznych, oponiarskim, farmaceutycznym, kosmetycznym, górniczym i chemicznym, do produkcji kauczuków, świec, zniczy i zmiękczaczy. Uzyskuje się ją w wyniku przerobu technicznych tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych.

Chorzowska instalacja może przerobić 16 tysięcy ton surowca rocznie, wytwarzając stearynę ciekłą i płatkowaną - rocznie w sumie 13,2 tys. ton oraz wolną od metanolu glicerynę - 1,6 tys. ton rocznie, wykorzystywaną m.in. w przemyśle tytoniowym, papierniczym i włókienniczym. Taka gliceryna wykorzystywana jest także do produkcji płynów hydraulicznych, klejów i uszczelniaczy. To również wyjściowy surowiec do produkcji nitrogliceryny.

Dotychczas polscy przetwórcy importowali stearynę techniczną z Europy Zachodniej, m.in. ze Szwecji, Belgii, Czech, Włoch, Niemiec i Holandii. Około 10 procent stearyny pochodzenia roślinnego importowano z Malezji i Indonezji. W 2012 r. przywieziono do Polski 17,6 tys. ton stearynowego kwasu technicznego o wartości około 18 mln euro, a w pierwszym półroczu 2013 - 8 tys. ton o wartości 7,6 mln euro.

Zakłady Azotowe Chorzów - jeden z najstarszych zakładów chemicznych w Polsce - są częścią grupy Azoty Puławy, która w ramach prowadzonej konsolidacji polskiej chemii stała się jednym z filarów Grupy Azoty. Puławy są drugim na rynku europejskim graczem na rynku nawozów azotowych. Natomiast chorzowskie zakłady to także jedyny w Polsce producent saletry potasowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Stocznia kończy działalność. Przez kryzys To tu budowane były największe wycieczkowce świata. Fińska STX Finland zapowiedziała jednak, że zamyka słynną stocznię. Pracę straci 700 osób.
Polska gospodarka przyspiesza. Ile wzrośnie? Lepsze dane o aktywności przedsiębiorców, przyzwoite wyniki eksportu, poprawa rynku pracy sugerują, że polska gospodarka może w obecnym roku spisać się najlepiej w regionie.
Nowy statek w polskiej flocie. Prosto z Japonii Nowym nabytkiem Polskiej Żeglugi Morskiej jest m/s Beskidy zbudowany przez japońską stocznię koncernu Tsuneishi.
Tagi: azoty puławy, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz