Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestycje PKP Cargo. Pół miliarda złotych wydadzą na tabor

0
Podziel się:

W pierwszym półroczu 2014 roku przewoźnik wydał na zakup i modernizację lokomotyw i wagonów blisko 241 mln złotych

Adam Purwin, prezes PKP Cargo
Adam Purwin, prezes PKP Cargo (PKP Cargo)

Największy gracz na rynku kolejowych przewozów towarowych otrzyma 500 mln złotych kredytu inwestycyjnego na podstawie podpisanej wczoraj umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kapitał ten zostanie przeznaczona na naprawy i modernizację taboru.

_ - Środki będą mogły zostać przeznaczone na finansowanie i refinansowanie napraw i modernizacji lokomotyw oraz wagonów towarowych przewoźnika _ - napisano w raporcie. Dokładna kwota kredytu jaką otrzyma PKP Cargo to 515,2 mln złotych.

Spółka może wykorzystać kredyt nie później niż do końca marca 2016 roku, a całkowita jego spłata powinna nastąpić do końca marca 2021 roku.

_ - Dzięki zewnętrznym źródłom finansowania możemy w sposób optymalny prowadzić naprawy i modernizację taboru _ - powiedział cytowany w komunikacie Adam Purwin, prezes spółki.

Inwestycje w tabor pochłaniają istotną część wydatków PKP Cargo. Tylko w pierwszym półroczu 2014 roku przewoźnik wydał na zakup i modernizację lokomotyw i wagonów blisko 241 mln złotych. Zmodernizowano m.in. 10 lokomotyw serii SM48. Zamontowano w nich nowe, dwa razy mocniejsze, silniki. Dodatkowo spółka w ich przypadku zaoszczędzi na kosztach paliwa.

Prezes Purwin dodał, że zgromadzone środki pieniężne spółka zamierza przeznaczyć na sfinansowanie przyszłych potencjalnych akwizycji. Jak dowiedziało się *Money.pl *spółka na razie nie chce wskazywać konkretnego obiektu przejęcia.

- _ Cały czas przyglądamy się rynkowi i analizujemy go pod kątem możliwego zaangażowania PKP Cargo w dalszy proces konsolidacji rynku. Rozważamy różne scenariusze w kontekście dalszej ekspansji na rynku krajowym, jak i zagranicznym _ - napisano w odpowiedzi przesłanej do Money.pl.

PKP Cargo w pierwszym półroczu tego roku zarobiło 128 mln złotych, co jest wynikiem o 67 procent lepszym w ujęciu rocznym. W tym okresie spółka miała 56 procent udziału w rynku przewozów towarowych w Polsce. Kurs akcji spółki od początku roku stracił 10,3 procent.

Kurs akcji spółki od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej w Money.pl

business news
manager
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)