Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
norwegia
31.01.2014 15:11

Izrealskie firmy na czarnej liście. Bo budują we Wschodniej Jerozolimie

Największy na świecie norweski fundusz inwestycyjny GPFG, który zarządza aktywami wartymi ponad 800 mld dolarów, nie będzie inwestował w dwie izraelskie firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Oxford SWF Project mat.pras.)
Yngve Slyngstad, szef GPFG

Największy na świecie norweski fundusz inwestycyjny GPFG, który zarządza aktywami wartymi ponad 800 mld dolarów, nie będzie inwestował w dwie izraelskie firmy, ponieważ są one zaangażowane w budownictwo dla żydowskich osadników w Jerozolimie Wschodniej.

Decyzję o umieszczeniu obu przedsiębiorstw na czarnej liście podjęło w tym tygodniu ministerstwo finansów. Wcześniej rada etyki GPFG poinformowała, że Danya Cebus, spółka zależna firmy Africa Israel Investments, wykonuje prace budowlane pod żydowskie osadnictwo w Jerozolimie Wschodniej.

Z tego samego powodu obie firmy znalazły się na cenzurowanym norweskiego funduszu już w 2010 roku. Zakaz inwestowania zniesiono w sierpniu Zeszłego roku, jednak już w listopadzie rada etyki GPFG zarekomendowała ponowne objęcie ich zakazem. Resort finansów argumentował wówczas, że istnieje ryzyko, iż firmy te _ przyczyniają się do poważnych naruszeń prawa w sytuacji wojny lub konfliktu _.

Przyszłość żydowskich osiedli jest główną przeszkodą w zakończeniu wieloletniego konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Rozmowy pokojowe wznowiono po długim impasie w lipcu 2013 roku. We wszystkich osiedlach mieszka pół miliona Żydów, którzy przy pomocy władz swojego kraju stopniowo osiedlali się na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej przez ostatnie cztery dekady.

Po wojnie z 1948 roku Strefa Gazy i Zachodni Brzeg wraz z przylegającą do niego Jerozolimą Wschodnią znalazły się pod kontrolą odpowiednio Egiptu i Jordanii. W trakcie wojny sześciodniowej w 1967 roku Izrael zdobył te ziemie. To właśnie na tych terenach Palestyńczycy chcieliby utworzyć swoje państwo, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: norwegia, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, czołówki, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz