Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jaka będzie rola PGE w inwestycji w Opolu?

0
Podziel się:

Minister poinformował, że nie ma w sprawie budowy bloków w Opolu sporu ani w rządzie, ani z prezesem PGE.

Jaka będzie rola PGE w inwestycji w Opolu?
(PAP/Tomasz Gzell)

*PGE będzie budowało albo współbudowało bloki energetyczne w Opolu, uważa Włodzimierz Karpiński, minister skarbu. Karpiński zaprzeczył też informacjom o rzekomym sporze pomiędzy rządem i Krzysztofem Kilianem, prezesem PGE. Władze spółki jeszcze w kwietniu zarzekały się, że firma nie weźmie udziału w inwestycji. *

_ - Jestem święcie przekonany, że znajdziemy formułę, by zrealizować ten potrzebny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego projekt _ - powiedział Karpiński w TVN 24. - _ Do 15 sierpnia zapadnie decyzja o rozpoczęciu prac, o wprowadzeniu na plac budowy _ - dodał.

Minister poinformował, że nie ma w sprawie budowy bloków w Opolu sporu ani w rządzie, ani z prezesem PGE._ _

_ - Zespół energetyczny zdecydował, że potrzebne są moce o wielkościach podobnych jak Opole. Prezes Kilian stwierdził jakiś czas temu, że przy jego założeniach to nierentowna inwestycja i miał do tego prawo. Ja uważam, że założenia, które pozwoliły np. na realizację Kozienic, mogą być przydatne PGE i uważam, że PGE będzie albo budowało, albo współbudowało tę inwestycję _ - poinformował.

Premier Donald Tusk poinformował w zeszłym tygodniu, że rządowy zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego potwierdził gotowość do budowy Elektrowni Opole. Po przeanalizowaniu wszystkich danych uznano, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była realizowana.

Wiceminister skarbu Paweł Tamborski mówił kilka dni temu PAP, że Ministerstwo Skarbu Państwa w najbliższych tygodniach może przedstawić zaktualizowany model inwestycji w Elektrowni Opole. Resortowi skarbu zależy na takim modelu biznesowym, który nie sprawi, że PGE mogłaby stracić na tej inwestycji.

MSP szuka m.in. takich rozwiązań, które zaangażują w ten projekt górnictwo, na przykład w formie długofalowych dostaw węgla. MSP rozważa również zaangażowanie Polskich Inwestycji Rozwojowych.

PGE na początku kwietnia informowała o rezygnacji z inwestycji w budowę nowych bloków w Elektrowni Opole opalanych węglem kamiennym. W opinii spółki, zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji dla PGE.

Notowania PGE w tym roku

Inwestycję w Opolu realizować miało konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. Konsorcjum zobowiązało się wykonać zamówienie w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 5) oraz 62 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 6). Wartość umowy wynosiła netto 9,397 mld zł (11,558 mld zł brutto).

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)