Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paulina Pacuła
|

Japoński koncern przejmuje Jim Beam

0
Podziel się:

To największa transakcja 2014 roku. Suntory Holdings przejmuje producenta whisky za 13,6 mld dol.

Matthew J. Shattock, CEO Jim Beam
Matthew J. Shattock, CEO Jim Beam (Jim Beam mat.pras.)
bEJXNVaZ

Suntory Holdings, prywatny producent alkoholu w Japonii, znany z produkcji pierwszej japońskiej whisky, sfinalizował transakcję przejęcia właściciela marek Jim Beam, burbonów Maker's Mark oraz szkockich whisky Teacher's oraz Laphroaig. Zapłacił za nie 13,6 miliardów dolarów.

Suntory, koncern z Osaki, zaoferował akcjonariuszom Jima Beama 83,5 dolara w gotówce, 25 procent wartości akcji po zamknięciu akcji w piątek. W sumie wartość transakcji to 20-krotność rocznych zysków EBIDTA firmy za rok 2012 - donosi New York Times.

To pierwsze tak duże przejęcie w tym roku i pierwsze tak duże przejęcie przez koncern Suntory. Do portfolio Suntory należą takie marki jak Yamazaki, Bowmore Scotch, Midori.

bEJXNVbb

Ostatnią dużą akwizycją Suntory było przejęcie Orangina Schweppes za ponad 3 miliardy dolarów w 2009 roku.

Suntory zostało założone w 1899 roku, a pierwszą japońską whisky wyprodukowało w 1923 roku. Produkcja była wzorowana na szkockiej. Firma jest znana z reklamy z Billem Murrayem, która została pokazana w filmie Sofii Copolli Lost In Translation.

Po sfinalizowaniu transakcji stery Jim Beam nadal zostaną w rękach dotychczasowego prezesa Matthew J. Shattocka i jego zespołu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJXNVbh
bEJXNVbC
business news
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)