Notowania

business news
13.01.2014 15:59

Japoński koncern przejmuje Jim Beam

To największa transakcja 2014 roku. Suntory Holdings przejmuje producenta whisky za 13,6 mld dol.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jim Beam mat.pras.)
Matthew J. Shattock, CEO Jim Beam

Suntory Holdings, prywatny producent alkoholu w Japonii, znany z produkcji pierwszej japońskiej whisky, sfinalizował transakcję przejęcia właściciela marek Jim Beam, burbonów Maker's Mark oraz szkockich whisky Teacher's oraz Laphroaig. Zapłacił za nie 13,6 miliardów dolarów.

Suntory, koncern z Osaki, zaoferował akcjonariuszom Jima Beama 83,5 dolara w gotówce, 25 procent wartości akcji po zamknięciu akcji w piątek. W sumie wartość transakcji to 20-krotność rocznych zysków EBIDTA firmy za rok 2012 - donosi New York Times.

To pierwsze tak duże przejęcie w tym roku i pierwsze tak duże przejęcie przez koncern Suntory. Do portfolio Suntory należą takie marki jak Yamazaki, Bowmore Scotch, Midori.

Ostatnią dużą akwizycją Suntory było przejęcie Orangina Schweppes za ponad 3 miliardy dolarów w 2009 roku.

Suntory zostało założone w 1899 roku, a pierwszą japońską whisky wyprodukowało w 1923 roku. Produkcja była wzorowana na szkockiej. Firma jest znana z reklamy z Billem Murrayem, która została pokazana w filmie Sofii Copolli Lost In Translation.

Po sfinalizowaniu transakcji stery Jim Beam nadal zostaną w rękach dotychczasowego prezesa Matthew J. Shattocka i jego zespołu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: business news, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, czołówki, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz