Notowania

jsw
19.11.2013 14:45

Jastrzębska Spółka Węglowa chce kupić kopalnie

Przejęcie miałoby nastąpić do połowy 2014 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawiński/Reporter)

JSW, liczy, że do końca roku przeprowadzi głęboką analizę należącej do Kompani Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice. Do połowy 2014 roku możliwa jest finalizacja przejęcia. Transakcja będzie sfinansowana środkami własnymi i długiem.

Na zdjęciu Jarosław Zagórowski, prezes JSW

_ - Chcemy jak najszybciej przeprowadzić due diligence kopalni Knurów-Szczygłowice. Do końca roku chcemy zebrać informacje, by podjąć decyzję _. _ Liczymy, że moglibyśmy sfinalizować transakcję do końca pierwszej połowy 2014 r _oku - powiedział prezes JSW Jarosław Zagórowski

Spółka poinformowała w poniedziałek, że negocjuje z Kompanią Węglową pogłębienie współpracy w odniesieniu do eksploatacji złóż Kopalni Węgla Kamiennego _ Knurów-Szczygłowice _ oraz potencjalne nabycie całej kopalni.

_ - To dla nas to interesujące aktywo, kopalnia eksploatuje to samo złoże co nasza kopalnia Budryk, są możliwe efekty synergii dzięki współpracy z naszymi kopalniami węgla koksowego, ma perspektywę kilkudziesięciu lat wydobycia. Jest kopalnią rentowną _ - powiedział Zagórowski.

JSW ocenia, że koszty jednostkowe wydobycia są w tej kopalni niższe niż w grupie JSW._ - Poziom rentowności kopalni będzie przedmiotem naszych analiz, ale skoro kopalnia sprzedaje węgiel energetyczny, a mimo to jest rentowna, to znaczy, że ma niższe koszty niż my _ - powiedział prezes JSW.

Poinformował jednocześnie, że przy tego typu aktywach zawsze jest miejsce do restrukturyzacji. Zagórowski nie chciał sprecyzować jaka może być potencjalna wartość akwizycji. Poinformował, że w kopalni konieczne byłyby inwestycje, które doprowadziłyby do zwiększenia w produkcji udziału węgla koksowego.

_ W tej chwili kopalnia Knurów-Szczygłowice produkuje węgiel energetyczny i trochę węgla koksowego semi-soft. Wiemy, że z czasem mogłaby produkować węgiel koksowy typu hard. To wymagać będzie nakładów inwestycyjnych, podobnie jak było w przypadku kopalni Budryk _ - powiedział prezes JSW.

_ - Jeśli częściowo kopalnia zostanie przestawiona na wysokomarżowy węgiel koksowy, to będzie jeszcze bardziej rentowna _ - dodał.

JSW chce sfinansować transakcję długiem i środkami własnymi._ - Transakcja będzie wymagać finansowania dłużnego. Mamy duży potencjał w zakresie sfinansowania przejęcia długiem, co pomoże zoptymalizować koszty kapitału. Mamy też na dziś około 1,7 mld zł gotówki w bilansie, więc pewnie ostateczna struktura finansowania będzie połączeniem długu i środków własnych, ale punkt ciężkości będzie na finansowaniu dłużnym _ - powiedział Robert Kozłowski, wiceprezes JSW ds. finansowych.

_ - Wszystkie opcje są otwarte: złotowe i walutowe, zarówno kredyt, jak i obligacje _ - dodał, wskazując, że atrakcyjne może być pozyskanie finansowania z BGK.

JSW nie spodziewa się problemów z ewentualnym otrzymaniem zgody UOKiK-u na przejęcie. Liczy się natomiast z protestami związków zawodowych. Zagórowski poinformował, że spółka nie przygląda się innym aktywom Kompanii Węglowej.

_ - Nie rozważamy przejęcia innych projektów Kompanii Węglowej _ - powiedział Zagórowski.

Akcje spółki znajdują się w trendzie spadkowym od połowy września. Podczas dzisiejszej sesji traci ona 2,4 procent. Powodem tego są m.in. wyniki kwartalne. W trzecim kwartale 2013 roku strata netto JSW wyniosła 97,5 mln złotych. W analogicznym okresie roku poprzedniego spóła zarobiła 244,7 mln złotych.

Notowania JSW od początku września Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kopalnia Węgla Kamiennego _ Knurów-Szczygłowice _ powstała w 2010 roku w wyniku połączenia dwóch kopalń, _ Knurów _ i _ Szczygłowice _. Obszar górniczy kopalni wynosi 59,79 km kwadratowych. Dobowe wydobycie to około 16.500 ton. Rocznie kopalnia produkuje 3,5-4 mln ton węgla.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: jsw, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz