Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest zgoda na duży projekt PKN Orlen

0
Podziel się:

- To istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego koncernu jak i naszego kraju - komentuje Jacek Krawiec, prezes zarządu.

Jacek Krawiec, prezes zarządu
Jacek Krawiec, prezes zarządu (Orlen)
bEDQBvTp

Rada nadzorcza spółki zgodziła się na budowę elektrociepłowni z blokiem gazowo-parowym o mocy blisko 600 MWe w Płocku. Jednostka za około 1,65 mld złotych zostanie oddana do eksploatacji pod koniec 2017 roku. - _ To istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego koncernu jak i naszego kraju _ - komentuje Jacek Krawiec, prezes zarządu.

Według niego rada bardzo dokładnie przeanalizowała założenia projektu budowy kolejnej elektrociepłowni parowo-gazowej i podjęła decyzję o dalszym rozwoju segmentu energetyki przemysłowej. - _ Rentowność naszych projektów jest ściśle powiązana z lokalnymi uwarunkowaniami i synergiami z zakładami produkcyjnymi _- powiedział. Dzięki inwestycji spółka ma umocnić pozycję w kogeneracji przemysłowej w kraju. Za trzy lata ma dysponować mocami sięgającymi 1,5 GWe.

Decyzja rady nadzorczej rozpoczyna ostatni etap przygotowań do podpisania umowy z generalnym wykonawcą. PKN Orlen zapewnia, że jest w pełni przygotowany do realizacji - ma pozwolenie na budowę, umowę przyłączeniową do sieci przesyłowej z Polskim Sieciami Elektroenergetycznymi oraz umowę przyłączeniową do sieci gazowej z Gaz-System. Zakładany czas realizacji inwestycji to 36 miesięcy.

bEDQBvTr

Dzięki lokalizacji wewnątrz zakładu produkcyjnego w Płocku oraz połączeniom parowym z istniejącymi kolektorami i siecią elektryczną, blok ma zacząć podnosić efektywność energetyczną produkcji, w efekcie przyczyniając się do optymalnego wykorzystania gazu ziemnego i ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Akcje PKN Orlen w ostatnich 6 miesiącach

Elektrociepłownia, w której zostanie zabudowana turbina gazowa, będzie dostarczała parę przemysłową dla zakładu w Płocku oraz energię elektryczną do Krajowego Systemu Energetycznego. Po Włocławku, gdzie już powstaje blok o mocy 463 MWe, będzie to druga tego typu inwestycja koncernu.

bEDQBvTS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)