Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pko
27.08.2014 10:57

Jest zgoda KNF. PKO BP utworzy bank hipoteczny

Finansowanie w głównej mierze pochodzić będzie z emisji listów zastawnych dla inwestorów instytucjonalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe PKO BP)
Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP

Największa pod względem sumy bilansowej instytucja finansowa w Polsce otworzy bank hipoteczny. Dzięki temu możliwe będzie pozyskanie stabilnego źródła finansowania dla kredytów hipotecznych. PKO Bank Hipoteczny rozpocznie działalność na przełomie 2014 i 2015 roku. Komisja Nadzoru Finansowego wydała już pozwolenie w tej sprawie.

Rolą nowej spółki w Grupie Kapitałowej PKO jest zwiększenie bezpieczeństwa płynnościowego i zapewnienie stabilnego źródła finansowania. To obecnie jest kluczowe zagadnienie dla całego sektora bankowego, ponieważ w dużej mierze długoterminowe kredyty hipoteczne finansowane są krótkoterminowymi depozytami.

_ - Finansowanie kredytów hipotecznych listami zastawnymi w Polsce znacznie odbiega od poziomu w innych krajach Europejskich. Dlatego równolegle do prac nad powołaniem nowej spółki w Grupie PKO zainicjowaliśmy dialog środowiska bankowego z ustawodawcą i nadzorem w sprawie likwidacji barier rozwoju tego rynku w Polsce. Zmiany w prawie upadłościowym i podatkowym sprawią, że działalność banków hipotecznych przyczyni się do zmniejszenia luki płynnościowej, do czego polski sektor bankowy obligują nowe regulacje unijne _ – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Finansowanie PKO Banku Hipotecznego w głównej mierze pochodzić będzie z emisji listów zastawnych dla inwestorów instytucjonalnych. Ich potencjalni nabywcy to polskie i zagraniczne fundusze emerytalne i inwestycyjne, ubezpieczyciele oraz inne banki. Pierwsza emisja planowana jest na połowę 2015 roku.

- _ Zadaniem tworzonego PKO Banku Hipotecznego, oprócz zapewnienia Grupie PKO długoterminowego finansowania po kosztach niższych niż w przypadku obligacji niezabezpieczonych, jest również edukacja rynku w zakresie bezpieczeństwa listów zastawnych i ich pozytywnego wpływu na gospodarkę. To drugie zadanie będziemy realizować wspólnie z kolegami z innych banków hipotecznych _ - mówi Rafał Kozłowski, przyszły Prezes Zarządu PKO Banku Hipotecznego.

Udział PKO Banku Hipotecznego w nowej sprzedaży kredytów hipotecznych Grupy PKO wyniesie do 30 procent. Możliwy jest również transfer części obecnych kredytów hipotecznych w złotych z banku uniwersalnego do nowej spółki.

PKO Bank Hipoteczny z siedzibą w Gdyni prowadzić będzie obsługę sprzedażową i po sprzedażową w oparciu o model agencyjny w całej sieci detalicznej PKO Banku Polskiego, a także poprzez jego pośredników lub agentów.

Czytaj więcej w Money.pl

alt: 0cm 0cm 0cm 0cm;" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="590">

| | PKO Bank Hipoteczny rozpocznie działalność na przełomie 2014 i 2015 roku. Rolą nowej spółki w Grupie Kapitałowej PKO jest zwiększenie bezpieczeństwa płynnościowego i zapewnienie stabilnego źródła finansowania. To obecnie jest kluczowe zagadnienie dla całego sektora bankowego. W dużej mierze długoterminowe kredyty hipoteczne finansowane są krótkoterminowymi depozytami. - Finansowanie kredytów hipotecznych listami zastawnymi w Polsce znacznie odbiega od poziomu w innych krajach Europejskich. Dlatego równolegle do prac nad powołaniem nowej spółki w Grupie PKO zainicjowaliśmy dialog środowiska bankowego z ustawodawcą i nadzorem w sprawie likwidacji barier rozwoju tego rynku w Polsce. Zmiany w prawie upadłościowym i podatkowym sprawią, że działalność banków hipotecznych przyczyni się do zmniejszenia luki płynnościowej, do czego polski sektor bankowy obligują nowe regulacje unijne – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego. Finansowanie PKO Banku Hipotecznego w głównej mierze pochodzić
będzie z emisji listów zastawnych dla inwestorów instytucjonalnych. Ich potencjalni nabywcy to polskie i zagraniczne fundusze emerytalne i inwestycyjne, ubezpieczyciele oraz inne banki. Pierwsza emisja planowana jest na połowę 2015 roku. - Zadaniem tworzonego PKO Banku Hipotecznego, oprócz zapewnienia Grupie PKO długoterminowego finansowania po kosztach niższych niż w przypadku obligacji niezabezpieczonych, jest również edukacja rynku w zakresie bezpieczeństwa listów zastawnych i ich pozytywnego wpływu na gospodarkę. To drugie zadanie będziemy realizować wspólnie z kolegami z innych banków hipotecznych – mówi Rafał Kozłowski, przyszły Prezes Zarządu PKO Banku Hipotecznego. Udział PKO Banku Hipotecznego w nowej sprzedaży kredytów hipotecznych Grupy PKO wyniesie do 30 proc. Możliwy jest również transfer części obecnych kredytów hipotecznych w złotych z banku uniwersalnego do nowej spółki. PKO Bank Hipoteczny z siedzibą w Gdyni prowadzić będzie obsługę sprzedażową i posprzedażową w oparciu o model agencyjny w
całej sieci detalicznej PKO Banku Polskiego, a także poprzez jego pośredników lub agentów. Komentarz eksperta PKO Banku Polskiego PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto po I kwartale 2014 roku wyniósł 802,6 mln zł. PKO Bank Polski uplasował się w ścisłej czołówce, zajmując 3. pozycję w rankingu Jakość na Bank 2013, przygotowanym przez TNS Polska oraz „Puls Biznesu”. Contact Center Banku po raz piąty zwyciężył w cyklicznym badaniu infolinii bankowych, przeprowadzanym przez ARC* Rynek i Opinia. Jest Bankiem najczęściej wybieranym przez małe i średnie firmy, według badania Centrum Badań Marketingowych Indicator oraz Warszawskiego Instytutu Bankowości. Raporty Roczne PKO Banku Polskiego są regularnie nagradzane przez Instytut Rachunkowości i Podatków w konkursie The Best Annual Report w kategorii Banki i instytucje finansowe. Za przestrzeganie zasad ładu korporacyjnego i działalność w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu PKO Bank Polski otrzymał Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Pozostaje najbardziej wartościową marką polskiej bankowości według prestiżowego magazynu „The Banker”, który wycenił wartość marki PKO Banku Polskiego na 1,25 mld dolarów. W Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2013 „Rzeczpospolitej” marka PKO Banku Polskiego pozostała najcenniejsza w kategorii finanse - jej wartość wyceniono na 3,7 mld złotych. Kapituła Konkursu Liderów Świata Bankowości, organizowanego w ramach Polskiego Kongresu Gospodarczego, przyznała PKO Bankowi Polskiemu nagrody w kategorii Najlepszy Bank oraz Najbardziej Innowacyjny Bank w 2012 roku za nową ofertę Szkolnych Kas Oszczędności. Bank znalazł się w gronie najlepszych
pracodawców w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global i stowarzyszenia AIESEC, przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju. PKO Bank Polski jest także laureatem plebiscytu „Złoty Bankier 2013” w kategorii „Najlepszy kredyt hipoteczny” i „Innowacja Finansowa” za aplikację IKO. |
| --- | --- |

Tagi: pko, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz