Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JP Morgan zapłaci rekordową ugodę

0
Podziel się:

- Cieszymy się, że doszło do ugody - powiedział w oświadczeniu prezes JP Morgan Jamie Dimon.

Szef JP Morgan Jamie Dimon
Szef JP Morgan Jamie Dimon (PAP/EPA)

Bank JP Morgan zapłaci rekordową sumę w ramach ugody między nim a amerykańską administracją. 13 miliardów dolarów to absolutny rekord. Jeszcze nigdy żadna korporacja nie zapłaciła tak dużych pieniędzy na tych zasadach.

JP Morgan był oskarżany o wprowadzanie w błąd opinii publicznej przy sprzedaży papierów wartościowych opartych o hipoteki. Według BBC z sumy, którą zapłaci bank, 4 miliardy dolarów pójdą na rekompensaty dla właścicieli domów, którzy ucierpieli przez praktyki JP Morgan. 7 miliardów przeznaczone będzie na zaspokojenie federalnych i cywilnych roszczeń i rekompensaty dla inwestorów, a dwa zostaną przekazane rządowi USA jako kara.

- _ Cieszymy się, że doszło do ugody _ - powiedział w oświadczeniu prezes JP Morgan Jamie Dimon.

Prokurator Generalny stanu Nowy Jork oskarżał bank JP Morgan Chase o to, że dopuścił nadużyć wobec inwestorów, którzy stracili ponad 20 mld USD na papierach wartościowych wspartych długiem hipotecznym - informowało BBC.

Tego typu papierami handlował bank Bear Stearns, który w marcu 2008 roku został przejęty przez JP Morgan w stanie bliskim upadku. JP Morgan zaprzecza zarzutom i zapowiada, że da im odpór.

Cywilno-prawne powództwo skierowane przez Schneidermana oskarża bank Bear Stearns o to, że nie zadbał o to, by amerykański dług hipoteczny, będący zabezpieczeniem dla papierów wartościowych, był odpowiednio wysokiej jakości.

Papiery wartościowe, zwykle obligacje wsparte amerykańskim długiem hipotecznym wysokiego ryzyka, były sprzedawane przez niektóre banki inwestycyjne innym bankom i inwestorom, jako oferta inwestycyjna. Po krachu na amerykańskim rynku nieruchomości stały się toksycznymi aktywami. Uważa się je za zapalnik globalnego kryzysu finansowego.

Tego typu obligacje banki musiały odpisać na straty, co zmniejszyło wartość ich aktywów. Papiery wartościowe zabezpieczone amerykańskm długiem hipotecznym były w obrocie i uważano je za atrakcyjną lokatę niskiego ryzyka ponieważ agencje ratingowe wyceniały je wysoko.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)