Notowania

strajk w jsw
23.01.2015 11:30

JSW będzie strajkować? Padły prawdopodobne daty

Dziś we wszystkich kopalniach spółki pracownicy wezmą udział w masówkach informacyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawiński/Reporter)
Jarosław Zagórowski, prezes JSW

W piątek we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej pracownicy wezmą udział w masówkach informacyjnych. Referendum strajkowe zapowiedziano na poniedziałek i wtorek, zaś ewentualny strajk na środę. Związkowcy nie godzą się na wypowiedzenie przez zarząd trzech porozumień zbiorowych sprzed lat.

Jastrzębska Spółka Węglowa z powodu trudnej sytuacji finansowej chciała wprowadzić program, który ma pomóc przetrwać firmie. Opierał się on między innymi na niepodnoszeniu wynagrodzeń i niedopłacaniu do zwolnień lekarskich. Ponieważ jednak związki zawodowe działające w spółce nie zgodziły się na te propozycje, zarząd wypowiedział trzy porozumienia zbiorowe.

Pierwsze, z 2011 roku, dotyczy deputatu węglowego, czyli części wynagrodzenia wypłacanej w naturze. W tym wypadku chodzi o ilość ton węgla wypłacanej każdemu pracownikowi. Jak informowała Money.pl Katarzyna Jabłońska-Bajer z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w 2011 roku ta ilość ton została podniesiona z 6,8 do 8 ton. - _ Odejście od tego porozumienia nie oznaczy, że wracamy do wcześniejszej ilości. Teraz trzeba będzie ją ustalić od nowa _ - tłumaczy.

Drugie wypowiedziane przez spółkę porozumienie dotyczy ustalonego w 2012 roku wzrostu płac. - _ Zapewniono wówczas, że od 2013 roku przez trzy kolejne lata pensja będzie rosła o poziom inflacji. Tak stało się w latach ubiegłych, w tym roku jednak do podwyżki nie dojdzie _ - dodała Jabłońska-Bajer. - _ Właściwie mogłoby do niej nie dojść i tak, ponieważ w tym roku poziom inflacji jest prognozowany na poziomie zera. _

Prezes Jarosław Zagórowski przyznawał, że na taką podwyżkę spółki i tak nie byłoby stać, a zrezygnowanie z niej może przynieść oszczędność na poziomie 36 mln złotych.

Trzecie z wymówionych porozumień były zawarte debiutem spółki na giełdzie. - _ Związki zawodowe sprzeciwiały się temu. Pojawiały się głównie obawy przed zwolnieniami. Zapewniono wówczas, że do redukcji etatów nie dojdzie, obiecano również dopłaty do urlopu i chorobowego czy pomoce szkolne _ - tłumaczy w rozmowie z Money.pl Jabłońska-Bajer. - _ Wymówiono jednak wszystko poza obietnicą zachowania stanowisk wszystkich pracowników _.

To nie jedyny problem JSW. Wczoraj doszło do pierwszego spotkania między związkami a władzami z udziałem mediatora. Chodzi o spór rozpoczęty pod koniec października, kiedy to władze wycofały się z zapewniania pracownikom administracyjnym posiłków profilaktycznych. Władze spółki tłumaczyły decyzję tym, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, taki dodatek przysługuje jedynie pracownikom pracującym pod ziemią oraz w szkodliwych warunkach.

- _ Zarząd wychodzi z założenia, że rozwiązania uprawniające wszystkich pracowników kopalń i Zakładu Logistyki Materiałowej do posiłków profilaktycznych są sprzeczne z oczekiwaniami tych, którym posiłki profilaktyczne bezsprzecznie się należą, albowiem stawiają na równi pracowników wykonujących prace związane z wysiłkiem fizycznym z tymi, którzy nie spełniają kryteriów Rozporządzenia Rady Ministrów _ - czytamy w oświadczeniu na stronie spółki.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: strajk w jsw, jsw, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz