Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW chce budować kopalnie w Indiach

0
Podziel się:

Zdaniem spółki, w przeciwieństwie do Polski, tam górnictwo będzie się rozwijać.

Jarosław Zagórowski, prezes JSW
Jarosław Zagórowski, prezes JSW (Andrzej Stawiński/Reporter)

Jastrzębska Spółka Węglowa zarządzana przez Jarosława Zagórowskiego chce budować kopalnie w Indiach. Nie chodzi o zaangażowanie finansowe, ale o współpracę z hinduskimi inwestorami, którzy będą w swoim kraju otwierać nowe kopalnie i modernizować istniejące. Jednakże, jak dowiedział się portal Money.pl, pomysł ten pozostaje jedynie w sferze długoterminowych planów spółki.

Aktualizacja godz. 11:00

Zastępca prezesa JSW Jerzy Borecki, który wziął w New Delhi udział w spotkaniu z przedstawicielami hinduskiego rządu, podkreślił, że zapotrzebowanie Indii na węgiel jest ogromne.

Według niego, w Indiach, w przeciwieństwie do Polski, górnictwo będzie się rozwijać. Dodał, że wejście na inne rynki to szansa, żeby nie zmarnować kompetencji budowanych w naszych kopalniach przez dziesiątki lat.

Jerzy Borecki wyjaśnił, że pracownicy jego spółki i innych firm z branży górniczej mają doświadczenie, które Hindusom może się przydać. Możliwe jest zaplanowanie i wybudowanie nowej kopalni oraz jej eksploatacja przez pewien czas.

Indie szansą dla polskich firm górniczych?

Delegacja promująca w tym kraju naszych przedsiębiorców rozmawiała w New Delhi między innymi o współpracy w zakresie wydobycia węgla i prowadzenia prac górniczych.Po spotkaniu z przedstawicielami hinduskiego rządu wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz zwrócił uwagę, że w nadchodzących latach indyjskie górnictwo będzie się dynamicznie rozwijało.

Podkreślił, że w tym kraju jest bardzo duże zapotrzebowanie na węgiel, który Hindusi będą chcieli kupować, ale też wydobywać na swoim terenie. W tym celu będą budować nowe kopalnie i modernizować te istniejące.

Jerzy Pietrewicz uważa, że Hindusom może się przydać wiedza i doświadczenie polskich specjalistów w zakresie górnictwa, którzy należą do najlepszych na świecie.

Z przeprowadzonych w New Delhi rozmów wynika, że Hindusi będą zainteresowani nie tylko rozwojem branży górniczej we własnym kraju, ale też kupowaniem kopalń za granicą. Niedawno takie inwestycje zrealizowali w Mozambiku i nie jest wykluczone, że będą potrzebowali pomocy w eksploatacji złóż. Jerzy Pietrewicz widzi też szansę przyciągnięcia inwestorów do polskich kopalń, które mają być zamykane.

Długoterminowe plany

Rzecznik spółki w Katarzyna Jabłońska - Bajer w rozmowie z Money.pl podkreśla jednak, że na razie była to kurtuazyjna wizyta.

- _ Jeżeli istniałyby takie plany to musielibyśmy poinformować o tym w naszych relacjach inwestorskich _- dodaje.

Notowania spółki JSW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Po niespełna dwóch godzinach sesji, akcje JSW tracą około 0,8 procent. Za jeden walor trzeba zapłacić 19,20 złotych. Przez ostatni miesiąc akcje spółki potaniały o około 16 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS chce audytu wszystkich polskich kopalń Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że na razie nie wiadomo nawet, gdzie należałoby kierować inwestycje.
Każdy z nas dokłada górnikowi prawie 2 tys. zł. Branża jest na krawędzi, dosypywanie miliardów nie pomaga. Oto, co powinien zrobić rząd.
business news
spółka dnia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)