Notowania

jsw
03.11.2014 14:50

JSW nie stać na emisję euroobligacji. Ostra reakcja inwestorów

Utrzymujące się negatywne postrzeganie sektora węglowego przekłada się na wzrost kosztów obsługi długu. Także emisji akcji zarząd na razie nie bierze pod uwagę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Janoś/Money.pl)
Jarosław Zagórowski, prezes JSW

JSW rezygnuje z emisji euroobligacji ze względu na warunki rynkowe. - _ Negatywne postrzeganie sektora węglowego przekłada się na większy koszt finansowania emisji _ - informuje Money.pl biuro prasowe spółki. W przypadku przedłużających się problemów na rynku analitycy nie wykluczają scenariusza, w którym JSW będzie zmuszone wyemitować nowe akcje.

- _ Nie planujemy obecnie emisji obligacji. Spółka zamierza w istotny sposób ograniczyć w przyszłym roku koszty i wydatki inwestycyjne, by nie dopuścić do powstania ujemnego salda wolnych przepływów pieniężnych _ - informuje biuro prasowe JSW. Zwraca uwagę na to, że utrzymujące się negatywne postrzeganie sektora węglowego przekłada się na wzrost kosztów obsługi długu.

_ - Nie akceptowaliśmy jako zarząd takich warunków, które oferuje teraz rynek kapitałowy. Światowy rynek kapitałowy ma nie najlepsze postrzeganie branży górniczej, a w Europie wielu inwestorów zawiodło się na NWR. Uznaliśmy, że proponowane warunki są nie do zaakceptowania, biorąc pod uwagę naszą sytuację finansową _ - komentuje prezes Jarosław Zagórowski.

_ - Wstrzymaliśmy się z ofertą i poczekamy, może sytuacja się zmieni. Proces został zawieszony, możemy wrócić do oferty wiosną przyszłego roku, w okolicach marca. Zostawiamy sobie otwarte drzwi _ - dodaje.

Reakcja akcjonariuszy spółki na tę decyzję była natychmiastowa i jednoznacznie negatywna. W pierwszych minutach dzisiejszej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie akcje JSW taniały o 10 procent. Wycena na poziomie 26 zł to najniższy wynik w historii notowań spółki na giełdzie.

Notowania akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spółka będzie się teraz koncentrować na dalszej obniżce kosztów. - _ Będziemy wykorzystywać rezerwy, które mamy. Będziemy dalej ciąć koszty i nakłady inwestycyjne, by doprowadzić w 2015 roku do równoważenia wydatków z przychodami, by przepływy nie były ujemne _ - podkreśla Zagórowski.

Dodał, że JSW jest na etapie opracowywania planu techniczno-ekonomicznego na przyszły rok. _ - Mamy jeszcze gotówkę, ale nie możemy sobie pozwolić na zmniejszenie tego buforu bezpieczeństwa. Musimy działać wyprzedzająco _ - tłumaczy.

Emisja obligacji nieaktualna. Co z akcjami?

Analitycy DM BOŚ, w raporcie z 19 października, obniżyli rekomendację dla akcji JSW. W ich ocenie ryzyko związane z akcjami spółki jest bardzo wysokie. Wskazują, że może być potrzebna emisja akcji, jeśli rynek węgla się znacząco nie poprawi. - _ Czas ucieka i taki pesymistyczny scenariusz to może być kwestia dwóch-trzech kwartałów _ - napisano w raporcie.

Co na to zarząd JSW?_ - Nie przewidujemy żadnej emisji nowych akcji, nie pracujemy nad takim projektem, nie mamy takich planów _ - odpowiada Zagórowski i dodaje, że spółka może sięgnąć po finansowanie bankowe, ma jeszcze niewykorzystane linie kredytowe.

Jastrzębska Spółka Węglowa prowadziła w ostatnich dniach serię spotkań z wybranymi inwestorami instytucjonalnymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz Wielkiej Brytanii na potrzeby planowanej emisji euroobligacji. Credit Suisse Securities i JP Morgan Securities byli globalnymi koordynatorami i współprowadzącymi księgę popytu. Dodatkowo ING Bank i PKO Bank Polski zaangażowano jako współprowadzących księgę popytu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: jsw, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz