Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW podejmuje decyzję, która może zmienić jej wyniki finansowe

0
Podziel się:

Spółka poinformowała, że na konieczność dokonania odpisu wpłynęła nadpodaż węgla energetycznego na rynku polskim oraz spadek jego cen w stosunku do roku 2013.

Prezes spółki Jarosław Zagórowski
Prezes spółki Jarosław Zagórowski (Krzysztof Janoś/Money.pl)

Jastrzębska Spółka Węglowa dokona odpisu aktualizującego wartość majątku Kopalni Węgla Kamiennego Krupiński o 224,2 mln zł - podała spółka w komunikacie. Odpis ten przełoży się na wynik finansowy grupy za 2014 rok.

Spółka poinformowała w raporcie, że na konieczność dokonania odpisu wpłynęła nadpodaż węgla energetycznego na rynku polskim oraz spadek jego cen w stosunku do roku 2013, konieczność ponoszenia nakładów inwestycyjnych na utrzymanie bieżącej produkcji przy ograniczonych środkach finansowych, prowadzone ze stroną społeczną rozmowy na temat ponoszonych przez spółkę kosztów pracowniczych.

W komunikacie podano, że zarząd JSW nie wyklucza możliwości skorygowania kwoty dokonanego odpisu w wyniku uwag zgłoszonych przez biegłych rewidentów badających obecnie sprawozdanie finansowe.

Pracownicy strajkują. Zarząd wymówił kilka porozumień

W JSW od blisko tygodnia trwają protesty pracowników przeciwko wymówieniu przez prezesa trzech porozumień związkowych, w których zapisano między innymi zwiększenie deputatu węglowego oraz stawek płac. Jak dotąd zarząd nie doszedł do porozumienia ze związkowcami. Rozmowy będą kontynuowane w poniedziałek.

Spółka od dawna zapowiadała zmiany i oszczędności. Już w maju 2014 roku w rozmowie z Money.pl prezes JSW Jarosław Zagórowski zapowiadał konieczność przeprowadzenia programu naprawczego w jego spółce. - _ Albo dokonamy zmian systemowych, albo doprowadzimy do trwałej utraty miejsc pracy i tu próba ochrony pracowników przez system porozumień wypracowany przez związki zawodowe nic nie da, bo zabraknie płatnika tych wszystkich przywilejów _ - mówił wtedy Zagórowski.

W jego ocenie jeszcze dużo trzeba zrobić, żeby górniczy związkowcy dostrzegli, że w relacjach między pracodawcą a pracownikiem coś trzeba zmienić. Uznał też, że układ zbiorowy sprzed 24 lat w obecnej sytuacji gospodarczej to skansen.

Wszystko ze względu na fatalne wyniki polskiego górnictwa. Przychody sektora ze sprzedaży węgla w całym sektorze w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. spadły o ponad 16 proc., wydobycie spadło o blisko 7 proc., sprzedaż o 10 proc., a eksport o blisko 30 proc. Tymczasem zapasy na hałdach i zwałach wyniosły 8,4 mln ton.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)