Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW wypowiada porozumienia. Nie będzie podwyżek i dopłat do urlopu?

0
Podziel się:

Prezes wymówił trzy porozumienia sprzed lat.

JSW wypowiada porozumienia. Nie będzie podwyżek i dopłat do urlopu?
(Krzysztof Janoś/Money.pl)
bEUmtzvV

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej chce między innymi zamrożenia płac w 2015 r., zmniejszenia deputatu węglowego oraz rezygnacji z dopłat do zwolnień lekarskich. Prezes Jarosław Zagórowski (na zdj.) wyjaśnił, że w zamian za takie ustępstwa nie dojdzie do zwolnień.

Jastrzębska Spółka Węglowa z powodu trudnej sytuacji finansowej wprowadza program, który ma pomóc przetrwać firmie. - _ Zaproponowaliśmy chociażby niepodnoszenie wynagrodzeń w roku 2015, niedopłacanie do zwolnień lekarskich, zaproponowaliśmy rezygnację z niektórych elementów, takich jak przewozy pracownicze, naliczenie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów _ - tłumaczy prezes Jarosław Zagórowski.

Ponieważ jednak związki zawodowe działające w spółce nie zgodziły się na te propozycje, zarząd wypowiedział dziś trzy porozumienia zbiorowe.

bEUmtzvX

Pierwsze, z 2011 roku, dotyczy deputatu węglowego, czyli części wynagrodzenia wypłacanej w naturze. W tym wypadku chodzi o ilość ton węgla wypłacanej każdemu pracownikowi. Jak informuje *Money.pl *Katarzyna Jabłońska-Bajer z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w 2011 roku ta ilość ton została podniesiona z 6,8 do 8 ton. - _ Odejście od tego porozumienia nie oznaczy, że wracamy do wcześniejszej ilości. Teraz trzeba będzie ją ustalić od nowa _ - tłumaczy.

Drugie wypowiedziane przez spółkę porozumienie dotyczy ustalonego w 2012 roku wzrostu płac. - _ Zapewniono wówczas, że od 2013 roku przez trzy kolejne lata pensja będzie rosła o poziom inflacji. Tak stało się w latach ubiegłych, w tym roku jednak do podwyżki nie dojdzie _ - dodała Jabłońska-Bajer. - _ Właściwie mogłoby do niej nie dojść i tak, ponieważ w tym roku poziom inflacji jest prognozowany na poziomie zera _.

Na podwyżkę i tak nie byłoby stać spółki - przyznał dziś prezes. I dodał, że zrezygnowanie z niej może przynieść Jastrzębskiej Spółce Węglowej _ oszczędność na poziomie 36 mln złotych _.

Trzecie z wymówionych porozumień były zawarte debiutem spółki na giełdzie. - _ Związki zawodowe sprzeciwiały się temu. Pojawiały się głównie obawy przed zwolnieniami. Zapewniono wówczas, że do redukcji etatów nie dojdzie, obiecano również dopłaty do urlopu i chorobowego czy pomoce szkolne _ - tłumaczy w rozmowie z *Money.pl *Jabłońska-Bajer. - _ Dziś wymówiono wszystko poza obietnicą zachowania stanowisk wszystkich pracowników _.

bEUmtzwd

Sprawdź akcje spółki z ostatnich trzech miesięcy:

JSW zatrudnia około 26 tysięcy osób. Spółka popadła w kłopoty finansowe z powodu gwałtownego spadku cen węgla. Prezes zapewnia, że oprócz wymówienia porozumień spółka podjęła działania mające ograniczyć koszty funkcjonowania firmy.

- _ Zrobiliśmy duże oszczędności w kosztach funkcjonowania firmy i w nakładach inwestycyjnych. Renegocjowaliśmy kontrakty z dostawcami usług i zaopatrzenia, rozciągnęliśmy terminy płatności do prawie 120 dni, rozmawiamy z odbiorcami naszych towarów o wcześniejszych przedpłatach oraz sprzedajemy w ostatnim czasie dużą część zapasów węgla, który leży na naszych zwałach _ - tłumaczy Jarosław Zagórowski.

bEUmtzwe

Czytaj więcej w Money.pl

bEUmtzwy
business news
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)