Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jsw
09.06.2014 14:22

JSW będzie mieć ponad 100 mln zł straty

Zdaniem analityków firma wyjdzie na plus w 2016 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Janoś/Money.pl)

Strata netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej na koniec roku na pewno przekroczy 100 milionów złotych - nie ma wątpliwości prezes spółki górniczej, Jarosław Zagórowski.

- _ Nie jestem w stanie oszacować naszych wyników na koniec roku, gdyż przed nami jeszcze ponad sześć miesięcy, a niepewność związana z cenami węgla jest duża. Ale chcę przygotować rynek, że z dużym prawdopodobieństwem będziemy mieli znaczną stratę netto na koniec roku, na pewno powyżej 100 milionów złotych _ - powiedział Jarosław Zagórowski podczas konferencji Wall Street.

Prezes dodał, że liczy na to, iż od trzeciego kwartału zacznie się powolne odbudowywanie rynku, a w czwartym kwartale ceny węgla pójdą w górę, co będzie miało związek ze zwiększonym popytem.

- _ Ceny węgla koksowego na trzeci kwartał mogą utrzymać się na poziomie z drugiego kwartału lub lekko wzrosnąć. Po wstępnym rozpoznaniu rynku widzimy, że nie powinny spadać _ – powiedział prezes JSW.

O możliwej stracie w 2014 roku Jarosław Zagórowski mówił już na początku maja w rozmowie z Money.pl. - _ Nie takie już rzeczy widzieliśmy na rynku. Możliwe są przecież tak gigantyczne odbicia, jak po 2009 roku, kiedy po olbrzymim kryzysie sytuacja zmieniła się na tyle, że w następnym roku mieliśmy potężny zysk. Bardziej jednak prawdopodobne jest powolne odbudowywanie cen i rok 2014 jednak będzie ze stratą _ - podkreślił prezes JSW.

Kierowana przez niego spółka podpisała niedawno umowę przedwstępną na zakup od Kompanii Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice za niemal 1,5 miliarda złotych. W rozmowie z Money.pl Jarosław Zagórowski przyznał, że inwestycja będzie częściowo finansowana z kredytu.

- _ Musimy zagwarantować bezpieczeństwo realizacji inwestycji, które zostały rozpoczęte. Jeżeli coś możemy zawiesić bezproblemowo, to tak zrobimy, natomiast nie możemy marnotrawić środków zatrzymując zaplanowane, czy rozpoczęte inwestycje. Wiec tak sterujemy, by było na stać na realizacje inwestycji koniecznych, ale i na zakup kopalni _ - podkreślił prezes JSW.

Według analityków DM PKO BP po przejęciu kopalni Knurów-Szczygłowice JSW wyjdzie na plus w 2016 roku, osiągając zysk netto na poziomie 234 milionów złotych. Zdecydowanie lepszy ma być rok 2017 z prognozowanym zyskiem netto w okolicach 1,4 miliarda złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: jsw, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz