Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jsw
19.04.2013 11:59

JSW dementuje rewelacje. Co z inwestycją?

Rząd rozmawia z JSW o realizacji inwestycji w Opolu. Tak twierdzi wiceminister gospodarki. JSW zaprzecza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.jsw.pl)

Rząd rozmawia z JSW o realizacji projektu inwestycyjnego w Opolu. Spółka wyraziła wstępne zainteresowanie projektem - poinformował wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Tymczasem prezes JSW Jarosław Zagórowski odpowiada, że nikt nie prowadził rozmów ze spółką na ten temat, a o sprawie dowiedział się z mediów.

_ - Jednym ze scenariuszy, który bierzemy pod uwagę, jest przejęcie odpowiedzialności za projekt przez JSW, być może jako uczestnika konsorcjum _ - powiedział wiceminister cytowany przez Bloomberga.

Dodał, że JSW wyraziło wstępne zainteresowanie projektem.

Tymczasem prezes JSW Jarosław Zagórowski poinformował, że o sprawie dowiedział się z mediów.

_ - Niestety, dowiedziałem się o tym z mediów. (...) Co jakiś czas spotykamy się z ministerstwem na różnego rodzaju naradach i przedmiotem jednej z ostatnich narad była sytuacja związana z projektami w energetyce. To jest naturalna rzecz, w momencie gdy mamy duże nadwyżki węgla na rynku. Jeśli projekty energetyczne nie będą realizowane, nadwyżka może wzrosnąć. Stąd sektor górniczy obserwuje, co się dzieje (...). Natomiast na temat konkretnych projektów nie rozmawiamy, bo majątek Opola, Rybnika czy Ostrołęki nie należy do górnictwa _ - powiedział Zagórowski w TVN CNBC.

_ - Nikt z nami na ten temat nie rozmawia _ - dodał.

Wyjaśnił, że JSW jest producentem przede wszystkim węgla koksowego, który stanowi ponad 70 proc. produkcji spółki.

_ - Wszystkie nasze plany związane są z węglem koksowym. Inwestycje w tym kierunku energetyki są więc nie za bardzo nam po drodze _ - powiedział.

Zapytany, czy gdyby pojawiła się taka propozycja, JSW byłaby w stanie zrealizować projekt w Opolu, poinformował: _ PGE jest wielką firmą. Jeśli oni mówią, że te projekty się nie opłacają, można by zadać pytanie, czemu miałyby się opłacać komu innemu _.

W czwartek podczas posiedzenia sejmu wiceminister skarbu Paweł Tamborski informował, że MSP analizuje nową formułę realizacji projektu w Opolu.

PGE zrezygnowała z inwestycji w budowę nowych bloków w Elektrowni Opole opalanych węglem kamiennym. W opinii spółki, zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji dla PGE.

Premier Donald Tusk poinformował niedawno, że rząd i PGE, po wycofaniu się z inwestycji w rozbudowę bloków energetycznych w Opolu, będą szukać nowych optymalnych rozwiązań w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski bez naruszania interesów giełdowej spółki.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PGE jest gotowa do rozmów z podmiotami, które zainteresowane byłyby kontynuacją projektu budowy bloków.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: jsw, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz