Notowania

jsw
13.09.2013 14:15

JSW rozszerza działalność. Poprawi wyniki?

Energetyka ma być trzecią nogą grupy, obok kopalń i koksowni. Po 2015 roku grupa ma stać się samowystarczalna energetycznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawiński/Reporter)
prezes JSW, Jarosław Zagórowski

W połowie przyszłego roku w Koksowni Przyjaźń, należącej do grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zakończy się budowa bloku energetycznego o mocy 71 megawatów. Projekt jest częścią strategii JSW, która zamierza rozwijać swoją aktywność - oprócz wydobycia węgla i produkcji koksu - także w energetyce. Prezes Jarosław Zagórowski (na zdjęciu) wierzy, że mimo trudnych warunków uda się w tym roku wypracować zysk. Wyniki po pierwszym półroczu zawiodły.

Dobiegł końca podstawowy etap budowy, czyli montaż głównych elementów kotła. Przeprowadzono też tzw. ciśnieniową próbę wodną. Generalnym realizatorem wartej ponad 220 mln zł inwestycji jest katowicka spółka Energoinstal. Oddanie bloku do eksploatacji przewidziane jest na 30 czerwca 2014 roku.

_ - Obecnie na ukończeniu są wszystkie obiekty bloku: budynki kotłowni, maszynowni, pompowni, stacji wentylatorów, budynek elektryczny oraz sieci i instalacje zewnętrzne. Zakończono dostawy podstawowych urządzeń, jak kocioł, turbozespół, pompy, transformatory, wentylatory. Trwają intensywne prace montażowe _ - komentuje członek zarządu Energoinstalu Lucjan Noras.

Rozpoczęta budowa jesienią ubiegłego roku przebiega zgodnie z planem. To część programu inwestycyjnego koksowni, która w ciągu minionych siedmiu lat wydała na rozwój ponad 1,3 mld zł. Blisko pięć lat temu Koksownia Przyjaźń uruchomiła inny blok energetyczny, o mocy 21 megawatów, dzięki czemu całkowicie uniezależniła się od zewnętrznych źródeł energii elektrycznej i cieplnej. Prąd wytwarzany przez nowy blok o mocy 71 megawatów, po odliczeniu potrzeb własnych bloku, będzie w całości sprzedawany do sieci. Tym samym koksownia stanie się producentem i sprzedawcą kolejnego produktu - energii elektrycznej.

Inwestycje energetyczne należą do priorytetów zarówno koksowni, jak i całej grupy JSW, dla której obszar energetyki ma być w przyszłości znaczącym źródłem przychodów oraz może pełnić rolę stabilizatora w okresach dekoniunktury na rynku węgla koksowego i koksu.

Jak informowano wcześniej, dzięki prowadzonym i planowanym inwestycjom, po 2015 roku grupa JSW ma stać się samowystarczalna energetycznie, zarabiając na sprzedaży nadwyżek prądu i ciepła na rynku. Energetyka grupy ma być oparta na źródłach rozproszonych o mniejszych mocach wytwórczych, zasilanych głównie odpadami - jak metan, gaz koksowniczy oraz niskokaloryczny węgiel. Energetyka ma być _ trzecią nogą _ grupy, obok kopalń i koksowni.

Energetyka ratunkiem? Prezes zapowiada zyskZysk netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej w drugim kwartale 2013 roku wyniósł 25 mln zł. To wynik znacznie poniżej oczekiwań analityków, którzy zakładali 42 mln zł. Wynik został osiągnięty w warunkach niskiego poziomu cen węgla i koksu i niesprzyjającej sytuacji gospodarczej. Dodatkowo w drugim kwartale podpisano porozumienie ze stroną społeczną o wypłacie nagrody pieniężnej pracownikom wykresJSW w kwocie 90,5 mln zł z tytułu wypracowanego zysku za 2012 rok.

- _ W tych trudnych warunkach rynkowych celem spółki jest zwiększenie efektywności i obniżka kosztów działania _ - zapowiada prezes JSW Jarosław Zagórowski. - _ Brak przesłanek do ożywienia gospodarki europejskiej w drugim półroczu, zwłaszcza w sektorze stalowym, powoduje, że szczególnie dokładnie przyglądamy się naszym kosztom i dostosowujemy je do niższych przychodów. Mamy cel, aby nie zamknąć stratą całego 2013 roku _- dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl
Spółka dnia: Niemal 20 procent zysku w dwa dni, a dzisiaj... Solidna huśtawka nastrojów na akcjach JSW. Sprawdź, czy są szanse na kontynuację wzrostów.
JSW chce obniżyć jednostkowy koszt produkcji węgla JSW planuje sprzedać w tym roku więcej węgla niż planowane 14 mln ton i więcej koksu do odbiorcy zewnętrznego niż planowane 4 mln ton.
Spółka dnia: Dziś wyniki JSW. Zobacz, jakie są oczekiwania Jastrzębska Spółka Węglowa opublikuje dzisiaj raport za II kwartał. Spółka ma osiągnąć zysk ale...
Tagi: jsw, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz