Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kara dla PKO BP. Za zmiany oprocentowania kredytu konsumenckiego

0
Podziel się:

Decyzja UOKiK nie jest jeszcze ostateczna. Bank już zapowiedział, że się od niej odwoła. - Kara jest nieadekwatna do wagi przedstawionych zarzutów - uważa bank.

Elżbieta Anders
Elżbieta Anders (PKO BP)
bEUlNlVh

Możliwość podejmowania dowolnych decyzji o zmianie oprocentowania kredytu konsumenckiego, tylko jeden dzień obowiązywania formularza informacyjnego opisującego warunki pożyczki - to niektóre z praktyk stosowanych przez PKO BP zakwestionowane przez UOKiK. Urząd nałożył na bank karę 29 mln zł, a PKO BP już zapowiada, że od decyzji się odwoła. - _ Kara jest nieadekwatna do wagi przedstawionych zarzutów _ - mówi Elżbieta Anders, rzecznik prasowy PKO BP (na zdjęciu).

Aktualizacja 11:28

Postępowanie przeciwko bankowi zostało wszczęte w listopadzie 2012 roku. Wątpliwości wzbudziły wzorce umowne o kredyt konsumencki, które zawierały niedozwolone postanowienia, a także niewypełnienie przez bank obowiązków informacyjnych. Łącznie Prezes UOKiK zakwestionowała sześć praktyk PKO BP. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożona na PKO BP kara wyniosła 29 063 982 zł. PKO BP zobowiązał się do zmiany części z kwestionowanych przez UOKiK praktyk.

bEUlNlVj

Jakie zapisy zakwestionował UOKiK? Bank zastrzegał, że oprocentowanie pożyczki może ulegać zmianom. Nie sprecyzował jednak w jakich sytuacjach może dojść do zmiany i jaka może być jej wysokość. Taki warunek daje przedsiębiorcy możliwość podejmowania dowolnych decyzji o zmianie oprocentowania, a konsument nie jest w stanie przewidzieć kiedy i o ile wzrośnie rata. Zdaniem UOKiK, postanowienie to jest zbyt ogólne i niejednoznaczne.

UOKiK stwierdził, że PKO BP naruszył także obowiązki informacyjne. Przed zawarciem umowy, każda instytucja finansowa musi przedstawić konsumentowi formularz informacyjny zawierający m.in. dane o kosztach pożyczki. Dokument powinien być ważny przez taki czas, aby klient mógł swobodnie porównać oferty. Formularze PKO BP były ważne tylko przez jeden dzień - to za krótko, aby podjąć racjonalną decyzję o zaciągnięciu zobowiązania.

Ponadto, jak ustalił Urząd, bank nie zawarł w formularzach informacji o opłatach za zaległości w spłacie rat i wysokości oprocentowania od zadłużenia przeterminowanego. Tym samym, przedsiębiorca ograniczył prawa konsumentów do rzetelnej i pełnej informacji.

Bank o zarzutach

-_ Kara nałożona przez UOKiK jest nieadekwatna do wagi przedstawionych zarzutów _ - twierdzi Elżbieta Anders. - _ Niewspółmierność ta jest szczególnie rażąca w przypadku zarzutu dotyczącego zbyt krótkiego czasu obowiązywania formularza informacyjnego. Od 17 stycznia bieżącego roku wymagany termin ważności formularza określony został na „co najmniej 1 dzień roboczy". Ustawodawca wprowadzając stosowne zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim podzielił więc opinie banków, w tym PKO Banku Polskiego. W dotychczas obowiązujących przepisach termin ten nie był w ogóle określony - _ tłumaczy Anders.

bEUlNlVp

- _ Przyjęty przez UOKiK sposób kalkulacji kar opiera się na łącznych przychodach danej instytucji ze wszystkich rodzajów działalności. Dlatego też czynnikiem determinującym wysokość nałożonej kary była przede wszystkim skala działalności PKO BP, a nie waga stwierdzonych naruszeń czy wielkość korzyści, jakie bank mógłby uzyskać ze stosowania zakwestionowanych praktyk _ - skarży się rzecznik PKO BP.

W 2012 roku bank wypracował przychody z tytułu odsetek na poziomie prawie 13 mld zł, z tytułu prowizji 3,8 mld zł i uzyskał wynik z działalności bankowej równy 11,4 mld zł.

Zobacz, jak radziły sobie akcje banku w ciągu ostatnich trzech miesięcy:

bEUlNlVq

Czytaj więcej w Money.pl

bEUlNlVK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)