Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katowicki Holding Węglowy zmienia strukturę produkcji

W zeszłym roku spółka wypracowała prawie 43 mln zł zysku netto. Prezes zakłada, że w tym roku wynik netto wyniesie prawie 51 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KHW)
Roman Łój, prezes KWH

Katowicki Holding Węglowy wypracował w ubiegłym roku prawie 43 mln zł zysku netto. Spółka zakłada, że w tym roku wynik netto wyniesie prawie 51 mln zł. Ubiegłoroczne wydobycie wyniosło 11,87 mln ton węgla. Osiągnięta cena zbytu była wyższa od zakładanej o prawie 10 zł, co było pochodną wyższej jakości sprzedanego węgla.

Katowicki Holding Węglowy chce zwiększyć wydobycie tzw. węgla grubego, osiągającego na rynku około dwukrotnie wyższe ceny od miałów energetycznych dla elektrowni. Spółka ogłosiła konkurs dla pracowników, którzy mają pomysły, jak osiągnąć zamierzony cel.

Nagrodą w konkursie, zatytułowanym _ A na grubie...ino grube _, jest 30 tys. zł. Gruba to po śląsku kopalnia, a tzw. węgiel gruby to przede wszystkim gatunki orzech i kostka. Są one - podobnie jak średni gatunek, groszek - chętnie kupowane przez indywidualnych odbiorców i osiągają najwyższe ceny. To jednak średnio tylko kilkanaście procent całej produkcji - w zależności od kopalni jest to od ponad 10 do przeszło 20 proc. Barierą w zwiększaniu produkcji węgla grubego jest stosowana technologia.

W ubiegłym roku, kiedy branża górnicza została dotknięta znaczącym spadkiem cen węgla dla energetyki, holdingowi udało się w dużym stopniu zniwelować spadek cen dzięki zwiększeniu produkcji poszukiwanych na rynku średnich i grubych gatunków węgla. Ich udział w całości sprzedaży wzrósł o około 2 proc., do poziomu ponad 16 proc. Głównie dzięki temu średnia cena węgla z KHW była w 2013 r. wyższa od pierwotnie zakładanej.

W tym i kolejnych latach holding chce nadal zwiększyć udział w sprzedaży najbardziej dochodowych gatunków węgla, co wobec dużego popytu na nie oznaczałoby zwiększenie przychodów z tego segmentu. Plan na ten roku zakłada zwiększenie udziału tych gatunków o kolejne około 2 proc. W osiągnięciu celu mają pomóc rozwiązania i pomysły podsunięte przez załogę. Chodzi o to, by praktycy z konkretnych kopalń wskazali możliwości takiego udoskonalenia technologii i usprawnienia produkcji, by węgla grubego było więcej.

Rzecznik KHW Wojciech Jaros wskazał, że znanych jest wiele sposobów na zwiększenie udziału tych gatunków węgla w wydobyciu, zarząd holdingu liczy jednak również na inicjatywę pracowników i ich dobrą znajomość realiów konkretnych kopalń i ścian wydobywczych.

Podstawowy warunek do zwiększania wydobycia węgla grubego to odpowiednie parametry surowca w danym pokładzie. Aby bryły węgla były większe stosuje się m.in. specjalne głowice w kombajnach (aby mniej kruszyły węgiel) i odpowiednie przygotowanie ścian jeszcze zanim rozpocznie się ich urabianie kombajnem. Ważne jest także takie ustawienie i skoordynowanie ze sobą podziemnych przenośników i zbiorników, aby węgiel nie kruszył się zanadto podczas transportu i przesypywania.

Rozstrzygnięcie konkursu dla pracowników zaplanowano na koniec maja tego roku.

Katowicki Holding Węglowy należy do trzech największych śląskich spółek węglowych. Skupia cztery kopalnie; ponadto do grupy KHW należy samodzielna kopalnia Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: katowicki holding węglowy, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz