Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lot
31.01.2014 19:01

KE ujawnia plany restrukturyzacji LOT-u

- Przed nami trudny i intensywny czas tłumaczenia się i odpowiadania na pytania - przyznaje prezes LOT-u.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lot.com)

_ Komisja Europejska opublikowała główne elementy i założenia planu restrukturyzacji PLL LOT _- poinformował prezes spółki Sebastian Mikosz. Przez miesiąc inne linie lotnicze będą mogły zgłaszać do niego pytania - to kolejny etap postępowania ws. pomocy publicznej.

Mikosz przypomniał, że Komisja w listopadzie ubiegłego roku podjęła decyzję o otwarciu postępowania wyjaśniającego w sprawie udzielonej pomocy publicznej na restrukturyzację PLL LOT; teraz KE opublikowała na swoich stronach internetowych formalną decyzję rozpoczynającą ten proces.

_ - To kolejny etap standardowej procedury w przypadku podmiotów, które ubiegają się o taką pomoc. Jednocześnie Komisja podała do publicznej wiadomości główne założenia i elementy planu restrukturyzacji, by poddać je konsultacji z uczestnikami rynku lotniczego _ - powiedział w piątek na konferencji prasowej Mikosz.

Wyjaśnił, że przez miesiąc konkurencja będzie mogła zgłaszać pytania, a LOT będzie mógł się do nich ustosunkować. Następnie 30 marca KE ma przekazać polskiemu rządowi uwagi uczestników rynku. Koniec czerwca jest najwcześniejszym możliwym momentem podjęcia decyzji przez KE dotyczącej akceptacji pomocy publicznej.

Prezes zaznaczył, że odpowiedzi mają pomóc Komisji w pełni ocenić i zaakceptować plan restrukturyzacji spółki, dlatego opublikowany dokument przyjmuje formę listy pytań i kwestii wymagających wyjaśnienia. Dodał, że LOT także na bieżąco odpowiada na wszystkie pytania przedstawicieli Komisji, w opublikowanym dokumencie nie ma zatem _ niczego nowego czy zaskakującego _.

Mikosz spodziewa się, że konkurencja skrytykuje plan i zgłosi do niego szereg wątpliwości. Nie wyklucza też nieprzychylnych LOT-owi wypowiedzi ekspertów. _ Nie ma w tym nic dziwnego, działamy wszyscy na mocno konkurencyjnym rynku _ - powiedział.

_ - Przed nami trudny i intensywny czas tłumaczenia się i odpowiadania na pytania, ale wierzę, że przekonamy zarówno Komisję, jak i opinię publiczną, że LOT jest istotnym elementem rynku, a Polska - w interesie pasażerów nie tylko z kraju, ale i regionu - powinna mieć nowoczesnego, sprawnie zarządzanego przewoźnika _ - powiedział prezes.

Jak przypomniał przewoźnik, dokładnie tak samo było w przypadku innych postępowań Komisji dotyczących restrukturyzacji europejskich linii lotniczych - m.in. Czech Airlines (CSA), Air Malta, Cyprus Airways czy Austrian Airlines. Obecnie KE prowadzi około 70 postępowań dotyczących udzielenia pomocy firmom z branży lotniczej.

Były szef Stowarzyszenia Europejskich Linii Lotniczych (AEA), a obecnie konsultant lotniczy Ulrich Schulte - Strathaus powiedział podczas spotkania, że kluczowe pytania będzie zadawała niemiecka linia Lufthansa oraz irlandzki Ryanair - obaj przewoźnicy chcą rozwijać połączenia z Polski. W jego ocenie, jeśli KE nakazałaby zwrot pieniędzy, oznaczałoby to natychmiastowe bankructwo LOT-u.

W planie restrukturyzacji na koniec tego roku założono zysk z działalności operacyjnej PLL LOT na poziomie 64-78 mln zł, a w 2015 r. 113-137 mln.

W grudniu 2012 roku przewoźnik otrzymał pierwszą transzę pomocy 400 mln zł (ok. 100 mln euro), a tymczasową zgodę na pożyczkę Komisja Europejska wydała w maju 2013 r. Miesiąc później do KE trafił plan restrukturyzacji, zawierający wytyczne dotyczące przyszłości LOT-u, zakładające m.in. modernizację floty. Plan zakłada także m.in. przekazanie LOT-owi drugiej transzy pomocy na restrukturyzację w wysokości 381 mln zł oraz uzyskanie trwałej rentowności przez spółkę od 2015 r.

Na początku listopada ub.r. KE wszczęła szczegółowe postępowanie, aby ocenić, czy przyznanie PLL LOT w sumie ok. 200 mln euro pomocy restrukturyzacyjnej jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Jeśli KE nie uzna już udzielonej pomocy państwa za dozwoloną, LOT może być zmuszony do jej zwrócenia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: lot, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz