Notowania

kty
26.06.2013 10:50

Kęty przedstawiły prognozę wyników w drugim kwartale

Jedną z istotnych przyczyn spadku sprzedaży są niższe ceny aluminium.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa Kęty)

Grupa Kęty prognozuje, że skonsolidowany zysk netto spółki w drugim kwartale tego roku wyniesie około 39 mln zł, co oznacza wzrost o 23 procent rok do roku. Natomiast zysk EBITDA ma spaść do około 52 mln zł z 62,7 mln zł rok wcześniej. Spółka, której prezesem Dariusz Mańko (na zdjęciu) wskazują na sygnały ożywienia na niektórych rynkach zagranicznych.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosą 375 mln zł, co oznacza spadek o 3 procent w porównaniu z zeszłym rokiem.

_ - W drugim kwartale roku utrzymywała się niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej w kraju. Jednak równolegle coraz częściej pojawiają się sygnały ożywienia popytu na niektórych rynkach eksportowych. Dlatego też w ocenie zarządu przy takim otoczeniu rynkowym (silna konkurencja krajowa i zagraniczna) sprzedaż segmentów biznesowych grupy kapitałowej osiągnęła satysfakcjonujący poziom _ - poinformowała spółka w komunikacie.

Notowania Grupy Kęty w tym roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kęty podały, że jedną z istotnych przyczyn spadku sprzedaży są niższe ceny aluminium. W okresie kwiecień-czerwiec jedynie segment opakowań giętkich zanotował wzrost przychodów ze sprzedaży, o około 7 proc. Sprzedaż w pozostałych segmentach spadła. W przypadku segmentu systemów aluminiowych był to spadek o ok. 3 proc., w segmencie wyrobów wyciskanych o ok. 4 proc., w segmencie akcesoriów budowlanych o 7 proc., a w segmencie usług budowlanych ok. 40 proc.

Kęty poinformowały, że w drugim kwartale nastąpiła niewielka poprawa marży operacyjnej w segmencie wyrobów wyciskanych._ - Jednak w tym segmencie nadal widoczny jest negatywny wpływ wysokich poziomów premii płaconych dostawcom aluminium oraz wlewków aluminiowych, którzy w ten sposób kompensują sobie niższe ceny aluminium na giełdach światowych _ - podała spółka.

Drugim czynnikiem negatywnie wpływającym na EBITDA jest utrzymującą się trudna sytuacja w branży budowlanej. Saldo działalności finansowej w II kw. będzie miało wynik ujemny i wyniesie ok. minus 2 mln zł ( wobec minus 5,6 mln zł w roku poprzednim).

W kwietniu tego roku nastąpiło zaksięgowanie aktywa na podatek odroczony z tytułu przysługującego spółce zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych w kwocie 14,2 mln zł z tytułu zrealizowanych nowych inwestycji w segmencie opakowań giętkich. Kwota ta powiększyła w całości skonsolidowany wynik drugiego kwartału.

Na koniec czerwca dług netto grupy wyniesie ok. 215 mln zł. Przy prognozie założono średni kurs EUR/PLN w kwartale na poziomie 4,19, średni kurs USD/PLN na poziomie 3,21 i średnią cenę aluminium 3M na poziomie 1.874 USD/t.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: kty, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz