Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kęty "tłumaczą" się ze znakomitych prognoz. Kurs mocno w górę

0
Podziel się:

Bardzo dobrym zwiastunem na przyszłość jest fakt, że wzrost sprzedaży odnotowaliśmy we wszystkich segmentach działalności - mówi w rozmowie z Money.pl Dariusz Mańko, prezes Grupy Kęty.

Kęty "tłumaczą" się ze znakomitych prognoz. Kurs mocno w górę
(Grupa Kęty)

- _ Ożywił się rynek europejski, poprawiła się także sytuacja w Polsce. Bardzo dobrym zwiastunem na przyszłość jest fakt, że wzrost sprzedaży odnotowaliśmy we wszystkich segmentach działalności _ - mówi w rozmowie z Money.pl Dariusz Mańko, prezes Grupy Kęty odnosząc się do najnowszych opublikowanych przez spółkę prognoz finansowych.

Według szacunków Grupy Kęty, przychody ze sprzedaży wyniosą w pierwszym kwartale 2014 roku 395-400 milionów złotych. Będą więc o około 18 procent wyższe od wartości zeszłorocznych - wynika z komunikatu opublikowanego przez spółkę. Wzrosty przychodów zanotowano we wszystkich segmentach grupy kapitałowej, najmocniej w segmencie akcesoriów budowlanych, w którym sprzedaż poszła w górę o około 35 procent.

Zgodnie z prognozą zarządu spółki, skonsolidowany zysk operacyjny w pierwszym kwartale wyniesie około 43-45 milionów złotych, czyli o około 70 procent więcej od poziomu z pierwszego kwartału 2013 roku. Zysk netto wyniesie natomiast około 28-30 milionów złotych, a więc będzie od 65 do 80 procent wyższy niż w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku.

- _ Warto pamiętać, że bardzo słaby był pierwszy kwartał 2013 roku. Ponadprzeciętne, bo około 65-80-procentowe, wzrosty zysków to również efekt niskiej bazy _ - wyjaśnia w rozmowie z Money.pl Dariusz Mańko. Prezes Kęt dodaje jednak, że bardzo dobrym zwiastunem jest zarówno wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach działalności, jak i ożywienie w eksporcie i na krajowym rynku.

Czy są szanse na poprawienie wyników w kolejnych kwartałach? - _ Drugi kwartał również powinien być dobry. Na kolejne prognozować obecnie bym się już nie odważył. Trudno przewidzieć, co wydarzy się na Ukrainie i czy nie pojawią się inne negatywne informacje mogące zgasić optymizm, który pojawia się zarówno na na polskim, jak i europejskim rynku. _Prezes Grupy Kęty, dodaje jednak, że jest optymistą odnośnie przyszłych wyników.

Nie on jedyny. Pozytywne informacje dotyczące wyników aluminiowego holdingu docenili dziś także inwestorzy handlujący na krajowym parkiecie. Akcje Grupy Kęty od początku sesji są jednym z jaśniejszych punktów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie za jedną akcję spółki trzeba zapłacić ponad 220 złotych, czyli około 7 procent więcej niż na wczorajszym zamknięciu.

Zobacz, jak dzisiaj radzą sobie akcje Grupy Kęty Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podstawą działalności Grupy Kęty jest produkcja profili aluminiowych i ich późniejsze przetwarzanie w półprodukty i produkty finalne mające zastosowanie przede wszystkim w budownictwie, motoryzacji i transporcie i akcesoriach do stolarki budowlanej.

Czytaj więcej w Money.pl

| | Zarząd Grupy Kęty S.A. zgodnie z ogłoszonym kalendarzem wydarzeń korporacyjnych podaje do publicznej wiadomości wstępne prognozy dotyczące wyników pierwszego kwartału 2014 r. Pierwszy kwartał 2014 roku okazał się bardzo korzystny dla wszystkich segmentów grupy kapitałowej. Według szacunków spółki skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosą 395-400 mln zł, a więc będą wyższe o ok. 18% od wartości zeszłorocznych pomimo dalszego spadku cen aluminium na rynkach światowych średnio o 14%. Wszystkie segmenty grupy kapitałowej zanotowały wzrosty przychodów ze sprzedaży, w tym: Segment Usług Budowlanych i Segment Opakowań Giętkich po ok. 10%, Segment Wyrobów Wyciskanych o 22%, Segment Systemów Aluminiowych o 25%, natomiast Segment Akcesoriów Budowlanych o ok. 35%. Według prognozy Zarządu Spółki skonsolidowany zysk operacyjny pierwszego kwartału wyniesie ok. 43-45 mln zł, czyli o ok. 70% więcej od poziomu z pierwszego kwartału poprzedniego roku. Głównymi przyczynami tak dynamicznego wzrostu jest poprawa
koniunktury na rynku krajowym, utrzymujący się wzrost eksportu oraz wynikające z tego marże w poszczególnych segmentach. Zysk EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) wyniesie 62-64 mln zł. Saldo działalności finansowej (koszty odsetek, różnice kursowe na wycenie pozycji bilansowych, w tym kredytów walutowych) w okresie pierwszego kwartału będzie miało wynik ujemny i wyniesie ok. 5 mln zł (-3,8 mln zł w roku poprzednim). W konsekwencji spółka szacuje, iż skonsolidowany zysk netto wyniesie ok. 28-30 mln zł, a więc będzie od 65 do 80% wyższy niż w pierwszym kwartale 2013 roku. Na koniec marca 2014 roku dług netto Grupy Kapitałowej wyniesie ok. 200 mln zł. Powyższa prognoza została przygotowana w oparciu o następujące założenia. |
| --- | --- |

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)