Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kgh
03.11.2014 15:35

KGHM będzie produkował prąd elektryczny

Łączny koszt inwestycji to 233 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Stróżyk/Reporter)
Herbert Wirth, prezes KGHM

W Polkowicach otwarto blok gazowo-parowy, który ma zaopatrywać w energię elektryczną i cieplną należące do KGHM zakłady górnicze i hutnicze. Dzięki tej inwestycji i podobnej w Głogowie, - Zapewnimy sobie 25 procent zapotrzebowania na energię - komentuje prezes Herbet Wirth (na zdjęciu).

Łączny koszt budowy dwóch bloków gazowo-parowych (w Polkowicach i w Głogowie) to ponad 233 mln zł.

Jak powiedział podczas otwarcia bloku w Polkowicach prezes KGHM Herbert Wirth, celem inwestycji jest zabezpieczenie energetyczne zakładów wchodzących w skład holdingu miedziowego.

_ - Aby bezpiecznie funkcjonować na wypadek blackoutu obliczyliśmy, że bloki powinny pracować na poziomie 25-28 proc. naszego całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną _ - mówił prezes.

Dodał, że budowa bloków gazowo-parowych wpisuje się w strategię zmniejszenia emisji do atmosfery gazów cieplarnianych. _ Emisja CO2 zmniejszy się o niemal połowę w stosunku do źródeł opalanych węglem _ - podkreślił Wirth.

Blok w Polkowicach może produkować 313 895 MWh energii elektrycznej, zaś w Głogowie 247 tys. MWh. W blokach powstaje również energia cieplna, która zużywana jest w zakładach KGHM oraz dostarczana do miejscowości w Zagłębiu Miedziowym. Gaz wykorzystywany do produkcji energii pochodzi ze złóż w Kościanie.

Obecny na uroczystości otwarcia bloku gazowo-parowego w Polkowicach minister skarbu Włodzimierz Karpiński podkreślił, że inwestycja KGHM wpisuje się w krajowy system podniesienia bezpieczeństwa energetycznego. _ Polska jest w Europie największym placem budowy inwestycji energetycznych. Nakłady na nowe bloki i nowe siłownie, które mają zastąpić te wyeksploatowane, to przeszło 30 mld zł _ - mówił minister.

Operatorem bloków gazowo-parowych jest należąca do KGHM spółka _ Energetyka _. To jedno z największych na Dolnym Śląsku przedsiębiorstw ciepłowniczych, specjalizujących się w produkcji, przesyle oraz dystrybucji ciepła i energii elektrycznej.

Tagi: kgh, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz