Notowania

górnictwo
07.05.2015 16:41

KGHM największym producentem srebra

W ubiegłym roku spółka wyprodukowała 1 256 ton kruszcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariusz Gaczynski/East News)

Poprawa efektywności wzbogacania rud i procesów hutniczych pozwoliła KGHM na wzrost produkcji srebra o 7 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dzięki temu firma była największym producentem tego kruszcu na świecie w 2014 roku, poinformował prezes Herbert Wirth (na zdjęciu).

- KGHM po rocznej przerwie powrócił na miejsce srebrnego lidera, w roku 2014 zajmowaliśmy trzecie miejsce. W tym roku poprawiliśmy swój wynik w produkcji srebra o 7 procent. To rezultat optymalizacji wzbogacania rud i procesów hutniczych - powiedział Wirth, cytowany w komunikacie.

KGHM Polska Miedż znalazł się ponownie na pierwszym miejscu zestawienia największych producentów srebra na świecie w ramach "World Silver Survey", przygotowywanego przez analityków Thomson Reuters we współpracy z Silver Institute, podała spółka.

W 2014 roku KGHM wyprodukował 1 256 ton (40,4 mln uncji) srebra. Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Fresnillo plc. z produkcją 40,4 mln uncji, a na trzecim Goldcorp Inc. z produkcją 36,8 mln uncji.

Spośród krajów, największym producentem na świecie jest Meksyk (192,9 mln uncji). Polska z produkcją 40,6 mln uncji, zajmuje siódmą pozycję.

Rosnąca produkcja nie przekłada się wprost na zyski

Rośnie produkcja w KGHM, a wyniki spadają. Grupa odnotowała w ubiegłym roku 2,45 miliarda złotych zysku netto. Rok wcześniej było to ponad 3 miliardy. KGHM wyprodukował 664 tysięcy ton miedzi i 1256 ton srebra. Niestety ceny metali od wielu miesięcy spadają.

Zmiany wartości metali od 2014 roku

Istotnym obciążeniem dla działalności KGHM jest też podatek od wydobycia niektórych kopalin, który wyniósł 1,5 mld złotych i stanowił 12 procent kosztów działalności operacyjnej w 2014 roku. Podatek dochodowy to kolejne 853 mln zł.

Zyski netto grupy KGHM na przestrzeni ostatnich 10 lat (w tys. zł)

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: górnictwo, hutnictwo, kgh, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz