Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KGHM podał wyniki. Wpływ miały niskie notowania miedzi i srebra

0
Podziel się:

Istotnym obciążeniem dla działalności spółki KGHM był podatek od wydobycia niektórych kopalin.

Herbert Wirth, prezes spółki KGHM
Herbert Wirth, prezes spółki KGHM (Wojciech Stróżyk/Reporter)
bEEbmoYB

KGHM Polska Miedź odnotował 2,45 miliarda złotych zysku netto w 2014 roku. Rok wcześniej spółka zarobiła ponad 3 miliardy. KGHM wyprodukował 664 tysięcy ton miedzi i 1256 ton srebra. Niestety ceny metali od wielu miesięcy spadają, negatywnie wpływając na wyniki ze sprzedaży. Odczują to m.in. posiadacze akcji. Zarząd rekomenduje najniższą dywidendę od lat.

Aktualizacja 20:35

KGHM Polska Miedź zanotował 2,41 mld zł zysku netto i 3,36 mld zł zysku operacyjnego. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 20,49 mld zł, czyli prawie prawie 4 mld zł mniej niż w 2013 roku.

bEEbmoYD

Spółka poinformowała, że spadek wyniku netto o 21 procent rok do roku był przede wszystkim skutkiem czynników rynkowych tj. notowania metali (spadek notowań miedzi o 6 proc., srebra o 20 proc. i złota o 10 proc.).

"Największy wpływ na zmianę wyniku w relacji do roku ubiegłego miały niskie notowania surowców, w tym miedzi i srebra. Cena srebra obniżyła się o prawie 20 procent, a miedzi o ponad 6 procent w ciągu roku w stosunku do 2013 roku. Istotnym obciążeniem dla działalności KGHM był podatek od wydobycia niektórych kopalin, który wyniósł 1,5 mld złotych i stanowił 12 procent kosztów działalności operacyjnej. Wynik netto osiągnięty w takich warunkach jest zasługą stabilnej produkcji i utrzymywania dyscypliny kosztowej" - skomentował prezes KGHM Herbert Wirth w liście do akcjonariuszy.

Dodał, że w 2014 roku produkcja miedzi płatnej kształtowała się na poziomie 663 tys. ton. Produkcja srebra metalicznego była większa o 95 ton i wyniosła 1 256 ton. Natomiast produkcja metali szlachetnych, jak złoto, pallad, platyna wyniosła 152,9 tys. uncji trojańskich.

Obciążeniem był podatek od kopalin. Spółka zapłaciła z tego tytułu 1,52 mld zł. Podatek dochodowy to kolejne 853 mln zł.

bEEbmoYJ
#

Dywidenda z KGHM najniższa od lat. Jest propozycja zarządu

Zarząd KGHM, powołany przez radę nadzorczą bez zmian, będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę 800 milionów złotych dywidendy, czyli 4 złote na jedną akcję - podała spółka w komunikacie.

Proponowany dzień dywidendy to 27 maja. Dywidenda miałaby zostać wypłacona w dwóch transzach, po 2 zł na akcję każda - 18 czerwca i 19 października 2015 r.

bEEbmoYK

KGHM poinformował, że opracowując rekomendację, zarząd wziął pod uwagę: zasady przyjętej polityki dywidend, poziom nakładów inwestycyjnych w grupie, niezbędny do osiągnięcia celów zawartych w strategii na lata 2015-2020 oraz bezpieczny poziom wskaźników zadłużenia.

Wniosek zarządu uzyskał pozytywną ocenę rady nadzorczej. Polityka dywidendowa KGHM zakłada, że zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy na poziomie do jednej trzeciej jednostkowego wyniku finansowego netto uzyskanego w poprzednim roku obrotowym, z uwzględnieniem aktualnej oraz przewidywanej sytuacji finansowej spółki oraz grupy kapitałowej.

Rok wcześniej KGHM wypłacił 5 zł dywidendy na akcję. W sumie na dywidendę trafił 1 mld zł. Spółka była znacznie bardziej hojna w kilku poprzednich latach. Obecna propozycja dywidendy na jedną akcję jest najniższa od 2010 roku. Wtedy na jeden walor KGHM-u przypadały 3 złote zysku. Rekordowy pod tym względem był 2012 rok. Spółka przekazała akcjonariuszom łącznie ponad 5,5 mld zł, co oznaczało 28 zł na akcję.

Ze względu na niższe wyniki finansowe, trudną sytuację na rynku miedzi oraz dodatkowe obciążenia takie jak podatek od kopalin spółka nie może pozwolić sobie na wypłatę wyższej dywidendy. Z takiej sytuacji inwestorzy powinno sobie zdawać sprawę. Ogłoszenie informacji nie wpłynęło znacząco na notowania akcji KGHM-u.

bEEbmoYL

Dzisiejsze notowania akcji KGHM-u

Oprócz zapowiedzi dywidendy, rada nadzorcza KGHM powołała dotychczasowy zarząd spółki na nową kadencję. Prezesem spółki pozostał Herbert Wirth - podał KGHM w komunikacie. Funkcję wiceprezesów będą pełnić: Jarosław Romanowski, Marcin Chmielewski, Jacek Kardela oraz Mirosław Laskowski.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do czwartej pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

bEEbmoYM

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEEbmoZe
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)