Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KGHM jest na granicy. Wkrótce zmiana prognoz?

0
Podziel się:

Cele na ten rok mogą, ale nie muszą ulec zmianie. Pewne jest za to ogłoszenie przez spółkę nowej strategii w połowie przyszłego roku.

prezes KGHM Herbert Wirth
prezes KGHM Herbert Wirth (Jacek Waszkiewicz/Reporter)
bECsUORh

Miedziowy kombinat najprawdopodobniej będzie zmuszony dokonać korekty prognozy wyników finansowych na ten rok. - _ Jesteśmy na granicy _ - ostrzega prezes Herbert Wirth (na zdjęciu). Ogromnym obciążeniem dla KGHM są inwestycje w Kanadzie, podatek od kopalin, który dziennie pochłania 7 milionów złotych i blisko dwu miliardowa dywidenda.

Wciąż oficjalne prognozy wyników KGHM na rok 2013 zakładają osiągnięcie przychodów ze sprzedaży w wysokości 18,93 mld zł i zysku netto w wysokości 3,20 mld zł. W całym pierwszym półroczu zysk sięgnął 1,73 mld zł, a przychody 9,5 mld zł. Chociaż oznacza to wykonanie planu na poziomie nieco ponad 50 procent, to jednak ogromne wydatki inwestycyjne związane z projektem w Kanadzie i podatek od kopalin to ogromne obciążenia dla wyników, które finalnie mogą nie spełnić pokładanych oczekiwań.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/246/m206838.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/z;kasy;kghm;codziennie;wyplywa;okolo;7;mln;zl,26,0,1375770.html) *Z kasy KGHM codziennie wypływa około 7 mln zł * Zarząd spółki zamierza interweniować i liczy na zmiany już w 2014 roku. Skutki nowego podatku już widać w wynikach finansowych. Nakłady inwestycyjne związane z projektem Sierra Gorda sięgnęły po pierwszych sześciu miesiącach roku 521 mln zł (160 mln dolarów). Z kolei wysokość płaconego przez spółkę podatku od kopalin przekroczyła wartość podatku dochodowego (CIT). - _ Dziennie kosztuje nas to 7 mln zł. W 2014 roku jest szansa na renegocjowanie tego podatku, firma się do tego przygotowuje _ - zapowiada prezes Herbert Wirth.

bECsUORj

Do tego doszła też wyższa od oczekiwań zarządu dywidenda. Ministerstwo Skarbu Państwa przegłosowało w połowie czerwca wypłatę 9,8 zł na akcję z zysku osiągniętego w 2012 roku. W sumie na dywidendę trafi więc 1,96 mld zł. 14 sierpnia wypłacona została pierwsza transza 4,9 zł. Druga w tej samej wysokości powinna trafić do inwestorów 14 listopada.

_ - Mamy nowego członka zarządu ds. finansowych, który zapozna się z obecną sytuacją. Jesteśmy na granicy 10 procent, jeśli chodzi o realizacje prognozy. Więc możemy, ale nie musimy ogłaszać jej korekty _ - informuje prezes Herbert Wirth.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/119/m46455.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/w;zarzadzie;kghm;polecialy;glowy;chodzi;o;pieniadze;dla;budzetu,58,0,1374522.html) *W KGHM poleciały głowy. Przez pieniądze dla budżetu? * Nasi rozmówcy nie mają wątpliwości, że to decyzja czysto polityczna. Na początku września wiceprezesem zarządu do spraw finansowych KGHM został Jarosław Romanowski. Był on jednym z trzech osób, które wymieniły połowę poprzedniego zarządu. Rada nadzorcza wyrzuciła wtedy Włodzimierza Kicińskiego, odpowiadającego za finanse, Adama Sawickiego, który zarządzał sprawami korporacyjnymi oraz Dorotę Włoch - wiceprezesa zarządu do spraw rozwoju. Oprócz Romanowskiego ich miejsce zajęli Marcin Chmielewski i Jacek Kardela.

Nowa strategia dla KGHM w połowie przyszłego roku

bECsUORp

Trudna sytuacja finansowa i dynamiczne otoczenie firmy wymusza zmianę polityki finansowania grupy, która ma zostać podana wraz z publikacją aktualizacji strategii na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2014 roku.

_ - Nie ma sensu żebyśmy przedstawiali te dwa dokumenty oddzielnie. Zakładamy, że aktualizacja strategii będzie zaakceptowana przez radę nadzorcza po rozpoczęciu projektu Sierra Gorda _ - mówi wiceprezes Jarosław Romanowski. Zapytany o ewentualną emisję obligacji, wiceprezes odpowiedział: _ KGHM nie będzie poszukiwał żadnych nowych instrumentów finansowania _.

KGHM jest jednym z największych producentów miedzi na świecie oraz największym producentem srebra. W całym 2012 roku zysk netto grupy wyniósł 4,9 miliarda złotych, przy przychodach sięgających 26 miliardów złotych. Według najnowszego raportu finansowego, w drugim kwartale tego roku KGHM wygenerował 666 milionów złotych zysku netto, co było wynikiem o 12 procent gorszym od oczekiwań. Wartość przychodów w tym okresie spadła o 17 procent względem analogicznych trzech miesięcy 2012 roku. Spadek spowodowany był przeceną miedzi oraz srebra na światowych rynkach, a także niekorzystnym kursem walutowym pary USD/PLN.

Czytaj więcej w Money.pl
KGHM podał wyniki za drugi kwartał Zysk netto spółki wyniósł 666 mln złotych.
KGHM prawdopodobnie będzie musiał wziąć kredyt na drugą ratę dywidendy Wypłata drugiej raty dywidendy w wysokości 0,98 mld zł, czyli 4,9 zł na akcję, nastąpi 14 listopada.
KGHM i Puławy mają list intencyjny w sprawie... KGHM i Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych "Fosfory", spółka zależna Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy", podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy zagospodarowaniu złóż surowców chemicznych.
bECsUORK
business news
manager
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)