Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kgh
14.12.2013 07:32

KGHM otworzył najgłębszy szyb w zagłębiu miedziowym

Umożliwi on dostęp do pokładów rud miedzi występujących w strefie poniżej poziomu 1200 metrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

Szyb GG-1 to strategiczna inwestycja KGHM. Pierwszy kubeł z głębionego szybu GG-1 wydobyto uroczyście w minionym tygodniu. GG-1 umożliwi dostęp do pokładów rud miedzi występujących w strefie poniżej poziomu 1200 metrów, w obszarze Głogowa Głębokiego Przemysłowego. To 31-wszy szyb, kierowanej przez widocznego na zdjęciu Herberta Wirtha, spółki KGHM. Zlokalizowany jest, w Kwielicach w gminie Grębocice.

Przygotowania do głębienia szybu, rozpoczęte w 2010 roku, prowadzone są etapami i potrwają do 2019 roku. Szyb GG-1 będzie miał głębokość 1 340 metrów oraz średnicę 7,5 m w świetle obudowy. Wieża do szczytu mierzy 45,5 m.

- _ Szyb GG-1 to strategiczna inwestycja KGHM. Będzie to szyb wentylacyjny, wdechowy. Pozwoli na dostarczenie powietrza, które umożliwi eksploatację złoża Głogów Głęboki Przemysłowy na głębokościach, które jeszcze kilkanaście lat temu były dla nas niedostępne _ – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM. - _ Już dawno przekroczyliśmy psychologiczną barierę 1000 metrów, teraz mówimy o głębokości 1400, a nawet 1600 metrów - _dodał.

Głębienie szybu wymagało zastosowania techniki mrożenia górotworu. Jest to zaawansowana technologicznie i pionierska metoda udoskonalana od dziesięcioleci przez Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa, generalnego wykonawcy inwestycji. Prace związane z uruchomieniem procesu mrożenia górotworu wykonywane były latem 2012 roku. Przygotowano wówczas stację agregatów mrożeniowych o mocy chłodniczej ponad 3 900 kW.

W lutym 2013 roku rozpoczął się jeden z kluczowych etapów budowy: mrożenie górotworu poprzedzające głębienie szybu. Do agregatów mrożeniowych trafiło 1,8 tony amoniaku (czynnika chłodniczego). Najpierw tłoczona solanka miała temperaturę minus 15 stopni Celsjusza, po około dwóch miesiącach wynosiła już minus 30 stopni Instalowanie konstrukcji wieży szybowej ruszyło w sierpniu 2012.

Równolegle do stawiania stalowej konstrukcji montowano urządzenia niezbędne do głębienia szybu, m.in. urządzenia do wysypu i rozładunku kubłów do transportu urobku. Do przenoszenia wielkich stalowych elementów służył 55-metrowy żuraw o udźwigu 10 ton, a przy transporcie jeszcze cięższych części, do pomocy wykorzystywano potężny, 200-tonowy dźwig. Proces montażu urządzeń bezpośrednio wykorzystywanych przy głębieniu szybu rozpoczął się pod koniec lipca tego roku. Będzie to najgłębszy, z 31 szybów w Zagłębiu Miedziowym.

Notowania KGHM-u w grudniu 2013 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Aktualnie akcje spółki w ubiegły piątek były wyceniane na prawie 114 złotych. KGHM w trzecim kwartale 2013 roku zarobił 520 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kgh, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz