Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kghm
05.08.2014 10:40

KGHM wydał ponad 12 miliardów złotych. Jest wyrok sądu

- Koszt uruchomienia chilijskiej kopalni Sierra Gorda to 4,156 miliarda dolarów - poinformował prezes KGHM Herbert Wirth.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)
na zdjęciu: Herbert Wirth, prezes KGHM

- _ Koszt uruchomienia chilijskiej kopalni Sierra Gorda to 4,156 miliarda dolarów _ - poinformował prezes KGHM Herbert Wirth. Dzisiaj miedziowy gigant _ pochwalił się _ ostatecznym i korzystnym dla spółki wyrokiem chilijskiego sądu w sprawie transportu koncentratu miedzi z Sierra Gorda do portu Antofagasta.

- _ Wyrok Sądu Najwyższego potwierdził, że proces pozyskiwania pozwoleń na rzecz projektu Sierra Gorda został przeprowadzony zgodnie z prawem środowiskowym w Chile _ - podał KGHM.

Spółka początkowo zakładała, że nakłady na uruchomienie kopalni wyniosą 2,9 miliarda dolarów. Później koszt ten został podniesiony do 3,9 miliarda dolarów, ale z ostatnich informacji przekazywanych przez przedstawicieli spółki wynikało, że będzie to około 4 miliardów dolarów.

Przed około tygodniem - dokładnie 30 lipca - KGHM uruchomił produkcję w Sierra Gorda. Po okresie rozruchu, który zakończy się na początku 2015 roku, kopalnia ma produkować rocznie około 120 tysięcy ton miedzi, 50 milionów funtów molibdenu i 60 tysięcy uncji złota w pierwszych latach działalności.

Prezes nie chciał jednak zdradzić jakie są założenia odnośnie produkcji z tego złoża w samym 2014 roku. - _ Jesteśmy w fazie dochodzenia do pełnych zdolności produkcyjnych. Obecne estymacje nie są jeszcze w pełni wiarygodne i wymagają uzgodnienia z naszym partnerem, Sumitomo. Dlatego nie chciałbym ich na razie podawać _ - powiedział.

Jak podaje również spółka, prognozowana średnioroczna produkcja w ciągu ponad 20-letniego okresu eksploatacji kopalni, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, ma wynieść około 220 tysięcy ton miedzi, 25 milionów funtów molibdenu i 64 tysiące uncji złota

- _ Dzięki uruchomieniu produkcji w Sierra Gorda zdołamy obniżyć średnioważony jednostkowy koszt produkcji w całej grupie KGHM. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo operacyjne spółki _ - wyjaśniał wcześniej Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM ds. finansów.

- _ Wpływ na to mają przychody ze sprzedaży dodatkowych produktów, które będą powstawały w Sierra Gorda, głównie złota i molibdenu, którego ceny są aktualnie o niemal jedną czwartą wyższe od początkowo zakładanych - _tłumaczył Romanowski.

Kopalnia Sierra Gorda należy do spółki typu joint venture, której udziałowcami są: spółka pośrednio zależna KGHM Polska Miedź - KGHM International (55 procent udziałów), Sumitomo Metal Mining (31,5 procent) oraz Sumitomo Corporation (13,5 procent).

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kghm, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz