Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kiedy PGNiG dogada się z Katarem w sprawie gazu?

Mariusz Zawisza ocenia, że negocjacje szybko się nie skończą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały PGNiG)

Koniec negocjacji w sprawie dostaw katarskiego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu w zimie i nowe pomysły na odbiór gazu z Ukrainy i Białorusi. Prezes PGNiG Mariusz Zawisza (na zdjęciu) zdradza plany dotyczące bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

_ - Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną katarską, wymieniamy korespondencję. Jesteśmy we wstępnej fazie negocjacji. Bylibyśmy usatysfakcjonowani, gdyby udało nam się porozmawiać i o cenie, o wolumenach i o uelastycznieniu kontraktu, na przykład pierwszej dostawy, rozkładu tej dostawy w czasie _ - wyjaśnia Zawisza.

Na pytanie, kiedy możliwe będzie zakończenie negocjacji, odpowiada, że raczej nie w najbliższym czasie. - _ To kontrakt, który wiąże nas długofalowo, został zawarty blisko 5 lat temu. Szczegóły ustaleń, to na czym nam zależy, nie zakończą się w perspektywie dwóch-trzech tygodni, czy dwóch-trzech miesięcy. Wydaje się, że te rozmowy będą horyzontem czasowym sięgać zimy _.

Powtarza, że w czwartym kwartale PGNiG będzie chciało renegocjować warunki kontraktu jamalskiego z Gazpromem, w zakresie ceny i wolumenów dostaw.

Na pytanie, czy spółka zgodziłaby się na ewentualny rewers wirtualny z Ukrainą odpowiada: _ W biznesie nigdy nie mów nigdy. Jesteśmy na różne scenariusze otwarci, wszystko zależy, jak ten scenariusz miałby wyglądać. Nikt się dotąd nie zgłosił z takim zapotrzebowaniem _.

Prezes PGNiG tłumaczy, że w razie przerw w dostawach gazu z kierunku ukraińskiego spółka mogłaby odbierać więcej gazu z kierunku białoruskiego. Potwierdza też wcześniejsze informacje, że w połowie roku PGNiG wydzieli spółkę obrotu detalicznego, by mieć możliwość wypełniania obliga giełdowego.

Pytany, czy nie obawia się wysokich kar URE z powodu niewypełnienia obliga giełdowego w 2013 roku, odpowiada, że _ PGNiG nie miał szans tego wykonać. - W mojej opinii Urząd weźmie to pod uwagę. URE ma różne narzędzia: może odstąpić od kary, może karę zmiarkować. Ufam, że Urząd skorzysta z tych kompetencji, biorąc pod uwagę nierealność tej regulacji, czyli pozycję PGNiG w momencie wprowadzania tego prawa _ - uważa Zawisza.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: terminal lng w świnoujściu, lng, business news, prosto z firm
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz