Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KNF cofnęła zezwolenie Domowi Maklerskiemu IDM

0
Podziel się:

Decyzji KNF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Grzegorz Leszczyński, prezes IDM SA
Grzegorz Leszczyński, prezes IDM SA (IDM SA)

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie podjęła decyzję o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej przez Dom Maklerski IDM SA w związku z istotnym naruszeniem prawa.

Jak czytamy w komunikacie KNF, Dom Maklerski IDM SA naruszył normy adekwatności kapitałowej, zarówno w ujęciu jednostkowym jak i skonsolidowanym. W związku z tym decyzji KNF o cofnięciu zezwolenia nadano rygor natychmiastowej wykonalności, wyznaczając jednocześnie ścisły termin zakończenia prowadzenia działalności maklerskiej przez IDM.

W ciągu siedmu dni od dnia doręczenia decyzji, dom maklerski musi zakończyć działania w zakresie przechowywania lub rejestrowania instrumentów finansowych, w tym prowadzenia rachunków papierów wartościowych i rachunków zbiorczych, oraz prowadzenia rachunków pieniężnych. Natomiast do końca czerwca w pozostałym zakresie działalności maklerskiej.

Aktywa klientów IDM, którzy nie dokonają transferu aktywów do wybranej przez siebie firmy inwestycyjnej, zostaną przeniesione do firmy inwestycyjnej, która zostanie wskazana przez KNF w odrębnej decyzji.

Dom maklerski już wcześniej miał problemy. Pod koniec kwietnia bieżącego roku poinformował o zaprzestaniu wykonywania usług w zakresie pośrednictwa w obrocie instrumentami finansowymi. Wówczas to musiał zwolnić 83 proc. pracowników.

_ - __ Decyzja o ograniczeniu prowadzenia działalności maklerskiej była dla nas bardzo trudna, jednak uznaliśmy, iż w sytuacji, w której znalazł się DM IDMSA, jest to jedyne rozwiązanie umożliwiające wyjście z zadłużenia, skupienie się na działalności doradczej i inwestycyjnej oraz powrót do generowania zysków - _przekonywał Grzegorz Leszczyński, prezes IDM SA, cytowany w komunikacie spółki.

Wszyscy klienci, którzy posiadają rachunki maklerskie u brokera mieli możliwość przeniesienia ich na preferencyjnych warunkach do DM BOŚ.

Broker IDM SA działał na polskim rynku od ponad 20 lat. Spółka w ubiegłym roku miała 5,7 miliona złotych zysku netto wobec straty rok wcześniej. Jej zobowiązania na koniec ubiegłego roku przekroczyły 128 milionów złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)