Notowania

knf
19.06.2013 10:20

KNF wydała zgodę na połączenie FM Banku i PBP Banku

Nowa instytucja obsłuży 35 tysięcy mikrofirm i kilkaset firm średnich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

FM Banku i PBP Bank mają zielone światło od Komisji Nadzoru Finansowego. Następnym krokiem będzie fuzja prawna instytucji finansowych. Po jej zakończeniu, bank będzie działać pod nazwą FM Bank PBP.

_ Komisja jednogłośnie zezwoliła na połączenie Polskiego Banku Przedsiębiorczości SA i FM Banku SA poprzez przeniesienie całego majątku FM Banku SA na Polski Bank Przedsiębiorczości SA _ - czytamy w komunikacie KNF, na czele której stoi Andrzej Jakubiak (na zdjęciu).

Nowy bank będzie obsługiwać w sumie 35 tysięcy mikrofirm i kilkaset firm średnich w 56 oddziałach i czterech centrach regionalnych, wynika z informacji prasowej. Nowa instytucja będzie zatrudniać ponad 600 osób. Działalność instytucji podzieli się na dwa obszary: obsługę mikro i małych przedsiębiorstw oraz średnie przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego.

Na koniec 2012 roku aktywa banków wynosiły w sumie 2,8 miliarda złotych. Zgodnie z założonym scenariuszem instytucji, na koniec tego roku mają wzrosnąć do 3,9 miliarda złotych. W ubiegłym roku wynik PBP wyniósł plus 69,4 miliona złotych, zaś FM Banku 10,1 miliona złotych.

Banki powinny się łączyć?

W ocenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, obecny poziom koncentracji na rynku bankowym w Polsce jest bliski optimum, czytamy w dokumencie przygotowanym przez urząd.

_ Z punktu widzenia ryzyk systemowych oraz bezpieczeństwa systemu finansowego ważne jest, że nie ma w Polsce banków zbyt dużych, tj. takich, których ewentualnych problemów nie można byłoby rozwiązać w oparciu o dostępne krajowe instrumenty zarządzania kryzysowego - _ czytamy w raporcie.

Komisja będzie analizować kolejne, ewentualne fuzje w przyszłości pod kątem skutków transakcji dla ryzyka systemowego i banków biorących udział w połączeniu. W przypadku banków zależnych od znaczących akcjonariuszy oceniana będzie stabilność tych akcjonariuszy, ich siła finansowa oraz strategia wspierania banku w ostrożnym i stabilnym rozwoju w długoterminowej perspektywie.

Czytaj więcej w Money.pl
Nordea w przyszłym roku zniknie z ulic miast Po przejęciu Nordei sieć PKO BP powiększy się o prawie 140 placówek w atrakcyjnych punktach miast.
SKOK-i kontra KNF. Zobacz, co z pieniędzmi 2,5 mln Polaków Udział złych kredytów w portfelach SKOK blisko czterokrotnie przewyższa te w bankach. Kasy twierdzą jednak, że raport KNF zawiera błędy.
Tagi: knf, business news, wiadomości, prosto z firm, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz