Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KNF zdecydowała ws. nowego szefa GPW. Co go czeka?

0
Podziel się:

Po niespełna miesiącu od wyboru Pawła Tamborskiego na nowego prezesa GPW w Warszawie, zgodę na tę zmianę wyraziła Komisja Nadzoru Finansowego. B

KNF zdecydowała ws. nowego szefa GPW. Co go czeka?
(Ministerstwo Skarbu Państwa)

yłemu ministrowi z pewnością nie zabraknie pracy, bo ostatnie zmiany w systemie emerytalnym mocno uderzyły w polski rynek kapitałowy.

Czterech członków KNF - Andrzej Jakubiak, Wojciech Kwaśniak, Witold Koziński, Jacek Męcina - było za wyrażeniem zgody. Od głosu wstrzymał się jedynie Lesław Gajek. Paweł Tamborski na stanowisku prezesa GPW zastąpi Adama Maciejewskiego, który tę funkcję pełnił od początku 2013 roku.

Były wiceminister Skarbu Państwa - jego dymisję premier Donald Tusk przyjął na początku czerwca - pod koniec ubiegłego miesiąca został wybrany przez walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych na nowego prezesa. Aby mógł objąć stanowisko potrzebował właśnie zgody KNF.

- _ Mimo że Paweł Tamborski przez krótki czas był urzędnikiem i wiceministrem, to znam go jednak bardziej jako maklera, a potem szefa domu maklerskiego. To profesjonalista jeśli chodzi o rynek kapitałowy. Przez wiele lat znajomości nie miałem żadnych złych sygnałów, mam pozytywne zdanie _ - mówił pod koniec czerwca w rozmowie z Money.pl Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW, a obecnie prezes Rady Giełdy.

- _ Decyzja Komisji Nadzoru Finansowego to dobra wiadomość, potwierdzająca moje przekonanie, że Paweł Tamborski jest właściwym kandydatem na stanowisko prezesa GPW. Kompetencje i doświadczenie zawodowe przemawiają za tym, że będzie dobrze zarządzał giełdą _ - komentuje z kolei Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

- _ Od nowego prezesa oczekuję przeglądu strategii pod kątem zwiększenia atrakcyjności rynku dla emitentów i poprawy jego płynności Sprawy rynku są bardzo istotne dla całej gospodarki _ - punktuje Karpiński. To jednak oznacza, że przed byłym wiceministrem stoi bardzo poważne zadanie.

Na kondycji polskiego rynku kapitałowego mocno odbiła się bowiem reforma systemu emerytalnego. Zmiany dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych nie tylko znacznie ograniczyły ich _ możliwości zakupowe _, co odbija się na ofertach publicznych spółek, ale również uderzyły w obroty na GPW. Z kolei bez odpowiedniej wartości handlu, nasz rynek nie będzie w stanie przyciągnąć dużych graczy zza granicy.

Nowy prezes będzie musiał również zadbać o postrzeganie krajowej giełdy jako spółki przez inwestorów. Kurs GPW od początku tego roku obsunął się bowiem o ponad 10 procent.

Zobacz, jak od początku roku radzą sobie akcje GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

O ponad 10 procent spadł również zysk netto GPW w pierwszym kwartale tego roku. Od początku stycznia do końca marca spółka zarobiła _ na czysto _ 37,6 miliona złotych. Rok wcześniej zysk netto GPW wyniósł niemal 42 miliony złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

- Decyzja Komisji Nadzoru Finansowego to dobra wiadomość, potwierdzająca moje przekonanie, że Paweł Tamborski jest właściwym kandydatem na stanowisko prezesa GPW. Obejmie tę funkcję wraz z jutrzejszym zatwierdzeniem sprawozdania finansowego GPW przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Kompetencje i doświadczenie zawodowe przemawiają za tym, że będzie dobrze zarządzał giełdą. Od nowego prezesa oczekuję przeglądu strategii pod kątem zwiększenia atrakcyjności rynku dla emitentów i poprawy jego płynność. Sprawy rynku są bardzo istotne dla całej gospodarki – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)