Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolej w Polsce. PKP Cargo wyszkoli tysiąc maszynistów. Koszt? 100 tys. na osobę

0
Podziel się:

Żeby zostać maszynistą, trzeba spełnić kryteria psychofizyczne. To oznacza, że nie wszyscy, którzy chcą wykonywać ten zawód, dostaną się na szkolenie i znajdą zatrudnienie.

Kolej w Polsce. PKP Cargo wyszkoli tysiąc maszynistów. Koszt? 100 tys. na osobę
(Bartłomiej Banaszak/PKP)
bEUmqnIR

Zmiana pokoleniowa w PKP Cargo. Najpierw firma zgodziła się na odejście ponad 3 tysięcy pracowników. Teraz w ciągu dwóch lat chce zatrudnić i wyszkolić około tysiąca maszynistów. Koszt przeszkolenia jednej osoby około 100 tysięcy złotych.

Prezes PKP Cargo, Adam Purwin wyjaśnia, że firma chce odbudować ten zawód w Polsce. W 2014 roku spółka zatrudniła prawie 500 osób, które przechodzą obecnie dwuletnie szkolenie. Jak dodaje, firma chce zatrudnić i przeszkolić jeszcze około 500 osób.

Purwin tłumaczy, że branża kolejowa w najbliższych latach zderzy się z _ luką pokoleniową _, a szkolnictwo kolejowe w Polsce praktycznie przestało funkcjonować. Żeby zostać maszynistą, trzeba spełnić kryteria psychofizyczne. To oznacza, że nie wszyscy, którzy chcą wykonywać ten zawód, dostaną się na szkolenie i znajdą zatrudnienie.

bEUmqnIT

Spółka ma za sobą redukcję zatrudnienia. Jak wyjaśnia członek zarządu Łukasz Hadyś, po przeprowadzeniu programu dobrowolnych odejść pracowników, PKP Cargo zatrudnia około 22 tysięcy osób. Zgodę na odejście dostało 3041 pracowników.

Koszt programu to około 265 milionów złotych. Roczne oszczędności szacowane są na co najmniej 100 milionów złotych. Jednym z warunków debiutu giełdowego była gwarancja zatrudnienia na 3 lub na 9 lat. Odchodzący pracownicy mogli liczyć na 12 do 36 miesięcznych pensji.

Grupa PKP Cargo opublikowała też wyniki finansowe za ubiegły rok. Zysk netto wynosi 276 milionów złotych. W 2014 roku pociągu spółki przewiozły 111 milionów ton ładunków.

Czytaj więcej w Money.pl
3 tys. ludzi odchodzi. Będzie _ optymalnie _ Na odejście pracowników polski przewoźnik wyda 266 milionów złotych. Później na tym oszczędzi.
Będą dobrowolne odejścia w PKP Cargo? - _ Bardzo dobra sytuacja finansowa firmy pozwala nam rozważać tę najbardziej korzystną dla pracowników formę optymalizacji zatrudnienia _ - podkreślił rzecznik prasowy spółki Mirosław Kuk.
Strajk maszynistów w Niemczech. Utrudnienia? Związkowcy domagają się podwyżki zarobków o 5 proc. i skrócenia tygodniowego wymiaru czasu pracy o dwie godziny.
bEUmqnJu
business news
giełda
KOMENTARZE
(0)