Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejna inwestycja Orbisu. Spółka kupuje grunty i rozwija sieć hoteli

0
Podziel się:

Orbis kupił za 18,8 milionów złotych grunty położone w Krakowie - podała spółka w komunikacie.

Ireneusz Węgłowski, wiceprezes spółki Orbis
Ireneusz Węgłowski, wiceprezes spółki Orbis (Orbis SA)
bEILiLPF

Orbis kupił za 18,8 milionów złotych netto grunty o łącznej powierzchni 0,1902 ha, położone w Krakowie - podała spółka w komunikacie. Firma planuje wybudować na nich hotel, koszt inwestycji szacuje na niemal 100 milionów złotych. Spółka zainwestuje jeszcze więcej w Europie. Ponad 142 miliony euro zapłaci za sieć hoteli w Europie Środkowej. Transakcja przejęcia ma zostać sfinalizowana 7 stycznia przyszłego roku.

Zakupiony grunt znajduje się w sąsiedztwie hoteli ekonomicznych Kraków Stare Miasto. Orbis poinformował w komunikacie, że chce na nim wybudować hotel należący do wyższego segmentu, co pozwoli na wygenerowanie pozytywnych efektów synergii. - _ Powstanie tam w przyszłości 200-pokojowy, czterogwiazdkowy hotel marki Mercure. Otwarcie hotelu zaplanowano na koniec 2016 roku _- podali przedstawiciele spółki w oficjalnym komunikacie.

Grupa hotelowa Orbis kieruje 63 hotelami zlokalizowanymi w 32 miastach w Polsce oraz pięcioma obiektami w krajach bałtyckich.

bEILiLPH

Zobacz kurs akcji Orbis w ostatnich 3 miesiącach

- _ Jestem przekonany, że ta wyjątkowa lokalizacja w Krakowie, w pobliżu Dworca PKP i Starego Miasta, przyniesie spółce znaczące korzyści a hotel będzie komplementarny do naszej oferty na tym strategicznym rynku i, co najważniejsze, projekt jest zgodny ze strategią spółki. Nowy hotel z certyfikatem BREEAM dodatkowo wpisuje się w politykę społecznej odpowiedzialności biznesu realizowaną przez Orbis, która zakłada ochronę środowiska i dbałość o polepszanie warunków życia ludzi _ - powiedział prezes Orbisu Gilles Clavie, cytowany w komunikacie.

Orbis chce podbić Europę

Ponad 142 miliony euro zapłaci grupa hotelowa Orbis za sieć hoteli w Europie Środkowej. Transakcja przejęcia ma zostać sfinalizowana 7 stycznia przyszłego roku. O jej szczegółach oraz wątpliwościach z nią związanych Money.pl rozmawiał z Ireneuszem Węgłowskim, wiceprezesem Grupy Orbis.

Chodzi o udziały w spółkach, prowadzących działalność hotelową w ramach sieci Accor na Węgrzech (Accor Pannonia Hotels Zrt - 99,92 proc. udziałów), w Czechach (Katerinska Hotel - 100 proc. udziałów), w Rumunii (Accor Hotels Romania - 100 proc. udziałów) i w Polsce (Hotel Muranowska - 100 proc. udziałów oraz Hotek Polska - 100 proc. udziałów).

bEILiLPN

- _ Za 142,3 miliona euro przejmiemy od Accoru 38 działających hoteli i 8 projektów hotelowych w Europie Środkowej oraz podpiszemy generalną umowę licencyjną na prowadzenie marek tej sieci w 16 krajach, między innymi w Czechach, Słowacji, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Prawie 80 procent działających hoteli jest zlokalizowanych w stolicach tych państw _ - tłumaczył Money.pl Węgłowski.

Wieceprezes jest przekonany, że transakcja pozwoli generować zyski. - _ To krok milowy w historii Orbisu, który przyniesie korzyści zarówno spółce, jak i jej akcjonariuszom _ - uważa Ireneusz Węgłowski.

Jak to wpłynie na wyniki spółki?

Transakcja zakupu udziałów w działających w Europie Środkowej spółkach należących do Accoru, zwiększy EBITDA Orbisu o niemal 40 procent - informował Marcin Szewczykowski, członek zarządu Orbisu.

_ - Według naszych szacunków wykresOrbis w 2014 roku powinien mieć ok. 48,6 mln euro EBITDA. Przejmowane przez nas aktywa od Accoru powinny z kolei wygenerować EBITDA na poziomie ok. 18,1 mln euro. Oznacza to, że EBITDA Orbisu po tej transakcji zwiększy się o niemal 40 proc. Oczywiście będzie to miało również pozytywny wpływ na generowany przez spółkę zysk na akcję _ - powiedział Szewczykowski.

bEILiLPO

Dodatkowo przedstawiciele Orbisu od momentu ogłoszenia transakcji twierdzą, że inwestycja nie wpłynie negatywnie na politykę dywidendy w przyszłości i że spółka zamierza dalej dzielić się z akcjonariuszami wysoką dywidendą

Czytaj więcej w Money.pl

bEILiLQi
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)