Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejna spółka górnicza z wielkimi stratami. Prawie 110 mln złotych w pół roku

0
Podziel się:

To następstwo sytuacji związanej ze stale spadającą ceną węgla i ostrą walką konkurencyjną na rynku polskim - tłumaczy swoje niepowodzenie spółka.

Katowicka siedziba spółki
Katowicka siedziba spółki (Ewkaa/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

109,5 mln zł straty zanotował Katowicki Holding Węglowy w okresie od stycznia do czerwca. To następstwo sytuacji związanej ze stale spadającą ceną węgla i ostrą walką konkurencyjną na rynku polskim - tłumaczy swoje niepowodzenie spółka.

Osiągnięty przez Katowicki Holding Węglowy SA współczynnik EBIDTA (zysk przed spłacanymi odsetkami od kredytów, podatkami i amortyzacją) za pierwsze półrocze 2015 wyniósł 396,1 mln zł, nakłady inwestycyjne 316,6 mln zł. Free cash flow - 79, 4 mln zł.

Ogólnie sytuacja po połowie roku jest trudna. Wobec spadku cen na rynku węgla musimy szybko podejmować decyzje, których efekty będziemy mogli zweryfikować dopiero za jakiś czas - powiedział prezes KHW SA Zygmunt Łukaszczyk.

Dodał też, że wyraźnie już widać, że obrany przez nas kierunek zmian jest zasadny.

Wobec tego co się obecnie dzieje, gdyby nie te zmiany, gdyby nie wysiłek wkładany w spółce w kolejne przekształcenia, znajdowalibyśmy się na znacznie gorszej pozycji - dodał.

W pierwszej połowie tego roku kopalnie KHW wydobyły ponad 5,2 mln ton węgla. Jego zapasy na zwałach wyniosły na koniec czerwca 804,5 tys. ton. Holding sprzedał w tym okresie ponad 5 mln ton węgla.

Dostosowując się do zmiennej sytuacji gospodarczej spółka skupia się na wydobywaniu węgla o najlepszych parametrach. Podstawą dla jej rozwoju jest zasada stawiania na gigadżule, a nie tony oraz uzyskiwania jak największej ilości najbardziej poszukiwanych na rynku sortymentów średnich i grubych. Poszerzając proponowany asortymenty KHW - specjalizujący się przede wszystkim w węglu energetycznym - sprzedał w tym roku dwie partie węgla spełniającego parametry węgla koksowego do jednej z koksowni w Polsce.

KHW rezygnuje z eksploatacji pokładów, w wypadku których z różnych powodów - związanych głównie z bezpieczeństwem pracy i jakością produktu - koszt wydobycia przewyższa cenę, jaką można uzyskać za węgiel. Kolejnym z działań jest wycofywanie się z wydobycia węgla z rejonów, w których ze względu na infrastrukturę miejską trzeba robić to drogim systemem na podsadzkę.

We wdrażany w spółce program naprawczy wpisało się też przekazanie z końcem maja do Spółki Restrukturyzacji Kopalń ruchu Mysłowice kopalni Mysłowice-Wesoła oraz - z końcem czerwca - znacznej części ruchu Boże Dary (z wyłączeniem fragmentów, które mogą być w przyszłości potrzebne dla eksploatacji prowadzonej przez kopalnię Murcki-Staszic).

Przez cały czas prowadzone są działania mające zracjonalizować zatrudnienie. Na 1 lipca 2015 było ono o prawie 1440 osób mniejsze niż na 31 grudnia 2014. W strukturze zatrudnienia KHW SA 75 proc. to pracownicy dołowi.

We wtorkowym komunikacie podano też, że trwają prace nad wprowadzaniem zmian w Holdingowym Układzie Zbiorowym Pracy. Władze spółki widzą potrzebę "uelastycznienia zapisów i dostosowania tego dokumentu do przekształceń, jakie zachodzą w otoczeniu gospodarczym".

KHW uzyskał prawomocne trzy wyroki sądu rejonowego, stwierdzające nieobowiązywanie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy w górnictwie, co dotychczas - zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy - uniemożliwiało wprowadzanie zmian w HUZ.

Największa polska spółka węglowa - Kompania Węglowa miała w pierwszym półroczu 2015 r. 746,7 mln zł straty netto; jej wynik EBITDA (czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) był na poziomie 240,4 mln zł.

Zobacz też: * *Elektrownia atomowa w Polsce nie oznacza rezygnacji z węgla

business news
prosto z firm
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)