Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn
09.12.2013 06:00

Kolejne obligacje PKN Orlen debiutują na giełdzie

Przed emisją ostatniej serii D koncern wyemitował trzy transze papierów dłużnych po 200 milionów złotych każda. A to nie koniec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlen)
wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk

Dzisiaj dwie nowe serie detalicznych papierów dłużnych płockiego koncernu naftowego zadebiutują na rynku Catalyst. Łącznie, od początku roku, w obrocie giełdowym znalazły się obligacje o wartości nominalnej 700 milionów złotych.

Zaproponowane warunki emisji serii C i D były na tyle atrakcyjne dla inwestorów, że pierwsza z nich została wyprzedana już pierwszego dnia subskrypcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również serie A i B. Ze względu na niezaspokojony popyt ze strony inwestorów spółka podjęła decyzję o emisji serii D, dla której zaproponowano zmienne oprocentowanie oparte o sześciomiesięczną stawkę międzybankową WIBOR powiększoną o 1,3 procent. Oznacza to, że tą chwilę oprocentowanie wynosiłoby 3,99 procent.

- _ Sukces dotychczasowych serii naszych obligacji wskazuje na duży potencjał instrumentów finansowych tego typu _ - zauważa Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes zarządu ds. finansowych. - _ Łącznie na cztery serie zapisało się niespełna 4 700 inwestorów przy średniej kwocie zakupu dla wszystkich serii wynoszącej około 188 tysięcy złotych. Ponad 91 procent trafiło do portfeli inwestorów indywidualnych _ - podsumowuje wiceprezes.

Zarówno seria C jak i D otrzymały rating od światowej agencji Fitch na poziomie A minus. Obligacje PKN Orlen emitowane są w ramach programu o wartości do miliarda złotych. Przed emisją ostatniej serii D koncern wyemitował trzy transze po 200 milionów złotych każda.

Zaufanie jakim inwestorzy obdarzają papiery koncernu jest duże. Jest to jednak znacznie bezpieczniejsza forma oszczędzania niż zakup akcji. Te już tak chętnie w bieżącym roku nie były kupowane. W ciągu ostatnich 11 miesięcy cena waloru spadła o prawie 10 procent.

Tegoroczne notowania akcji PKN Orlen Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Giełdowych graczy do inwestycji mogą zniechęcać ostatnie publikacje wyników finansowych. Po trzecim kwartale zysk netto spadł do 654,6 milionów złotych z niemal 1,37 milionów w analogicznym okresie poprzedniego roku. Tak mocnego spadku nie było natomiast w przypadku przychodów. Sprzedaż Orlenu w okresie lipiec-wrzesień wyniosła 30,39 miliarda złotych, wobec 31,65 miliarda złotych przed rokiem.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkn, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz