Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejny sukces PESY. 40 pociągów trafi do Włoch

0
Podziel się:

Umowę na dostarczenie 40 pociągów firma podpisała z włoskim przewoźnikiem Trenitalia. Kontrakt wart 140 mln euro można było zawrzeć dzięki odrzuceniu przez sąd skarg konkurencyjnej firmy.

Tomasz Zaboklicki odebrał nagrodę za innowacje
Tomasz Zaboklicki odebrał nagrodę za innowacje (PESA mat.pras.)

Umowę na dostarczenie 40 pociągów firma, zarządzana przez Tomasza Zaboklickiego (na zdjęciu), podpisała z włoskim przewoźnikiem Trenitalia. Kontrakt wart 140 mln euro można było zawrzeć dzięki odrzuceniu przez sąd skarg konkurencyjnej firmy.

Umowa przewiduje dostarczenie przez bydgoskiego producenta stronie włoskiej 40 spalinowych zespołów trakcyjnych Atribo o łącznej wartości 140 mln euro. Pierwszy pociąg zostanie przekazany narodowemu przewoźnikowi włoskiemu - Trenitalii w listopadzie 2014, a ostatni do końca lipca 2015 roku - poinformował rzecznik prasowy Pesy Michał Żurowski.

Jak zaznaczył Żurowski, podpisanie umowy było możliwe po zakończeniu na korzyść Pesy sporu przed sądem włoskim. Trwające kilka miesięcy postępowanie wszczął konkurencyjny dostawca taboru, jeden z największych koncernów światowych w tej branży, który oferował swe pojazdy za wyższą cenę i starał się na drodze prawnej podważyć rzetelność oferty polskiego producenta.

_ - Ogłoszona przez sąd pod koniec listopada 2013 decyzja o oddaleniu zarzutów i uznaniu racji Trenitalii i Pesy otworzyła drogę do zakończenia procedury przetargu i zawarcia kontraktu _ - dodał.

Włochy były jednym z pierwszych zagranicznych rynków, na który trafiły w większej liczbie pociągi z Pesy. W ubiegłych latach bydgoska firma dostarczyła do Włoch 41 spalinowych zespołów trakcyjnych ATR 220 Atribo, które eksploatowane są w rejonach Bari, Bolonii i Mediolanu. Kolejnych 40 takich pojazdów również obsługiwać będzie ruch regionalny.

Trenitalia jest największym przewoźnikiem kolejowym we Włoszech. Utworzona w 2000 roku spółka jest w całości własnością państwowych kolei włoskich (Ferrovie dello Stato Italiane).

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)