Notowania

dumping
04.06.2015 11:02

Kompania Węglowa oskarżona o dumping cenowy. Prezes spółki: "Albo sprzedajemy tak jak teraz, albo bankructwo"

Spółka twierdzi, że musi sprzedawać tanio węgiel, bo w przeciwnym wypadku będzie musiała ogłosić upadłość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe Kompanii Węglowej)

Jest odpowiedź Kompanii Węglowej na zarzuty konkurencji o dumpingu cenowym. - Sprzedajemy węgiel po cenach rynkowych. Alternatywą byłoby ogłoszenie upadłości - stwierdził prezes spółki Krzysztof Sędzikowski.

- Sprzedaż węgla po cenach rynkowych jest obowiązkiem zarządu KW i konsekwentnie go realizuje. Jedyną alternatywą, przy pogłębiającym się kryzysie jest konieczność restrukturyzacji Kompanii Węglowej przy zachowaniu płynności finansowej. W innym wypadku koniecznym byłoby ogłoszenie upadłości spółki. Ten scenariusz jest dla spółki nie do zaakceptowania, bowiem jego efektem byłyby dramatyczne skutki społeczne, w tym utrata ponad 40 tys. miejsc pracy, na co zarząd KW nigdy nie wyrazi zgody - powiedział prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski.

Przesłane w czwartek stanowisko KW jest reakcją na decyzję zarządu spółki Lubelski Węgiel Bogdanka. Zwrócił się on do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wszczęcie postępowania dotyczącego stosowania przez Kompanię Węglową niedozwolonych praktyk rynkowych ograniczających konkurencję.

KW przyjęła tę decyzję "z zaskoczeniem". W czwartkowym komunikacie podkreślono, że obecna sytuacja jest spowodowana dramatycznym kryzysem na rynku węgla, którego skutki do tej pory - ze względu na dużą skalę działalności oraz trudne warunki geologiczne występujące w śląskich kopalniach - w największym stopniu odczuwała Kompania Węglowa.

W tej sytuacji - jak argumentuje KW - została zmuszona do magazynowania węgla na zwałach, ograniczenia inwestycji oraz zmniejszania zatrudnienia. Inni producenci, w tym LW Bogdanka nie mając takich ograniczeń, znacznie wpływających na koszty, jak Kompania Węglowa, mogli sprzedawać węgiel i rozwijać produkcję. Pogłębiający się kryzys i stały spadek cen węgla sprawił jednak, że dramatyczna sytuacja dotknęła wszystkich producentów w branży.

W sytuacji kryzysu Kompania Węglowa musiała podjąć aktywną walkę o zwiększenie przychodów. W komunikacie podkreślono, że firma "cały czas walczy o zachowanie płynności finansowej i przetrwanie na rynku".

Czytaj więcej w Money.pl
Kopalnie Kompanii Węglowej pod młotek Węglokoks Kraj przejmie część mienia węglowego giganta w postaci zakładów: KWK Bobrek i KWK Piekary.
Bogdanka chce iść na skargę do Brukseli - W Polsce na wydobyciu węgla da się zarabiać, nawet jeśli ceny spadają - mówi prezes spółki.
Słabe oceny analityków dla spółek górniczych Eksperci doceniają pozytywne sygnały płynące z JSW, ale przy obecnych cenach rynkowych węgla sytuacja jest wciąż bardzo trudna.
Tagi: dumping, kw, bogdanka, uokik, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz