Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kompania Węglowa żyje nadziejami. Pełnomocnik rządu uratuje spółkę?

0
Podziel się:

Ostatnia emisja euroobligacji okazała się fiaskiem. Sprzedaż kilku kopalni jest już niemal przesądzona.

Kompania Węglowa żyje nadziejami. Pełnomocnik rządu uratuje spółkę?
(Kompania Węglowa SA)
bFeCxTVh

Prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras (na zdjęciu) ma nadzieję, że z pomocą nowego pełnomocnika rządu do spraw górnictwa uda się uratować płynność tej spółki po fiasku emisji euroobligacji. Potwierdza też, że niemal przesądzona jest sprzedaż kilku kopalń Węglokoksowi.

Emisja euroobligacji miała być jednym z filarów programu naprawczego KW. Dzięki niej pogrążona w głębokim kryzysie spółka miała zdobyć środki na dalsze funkcjonowanie.

_ Władze Kompanii zdawały sobie sprawę, że możemy mieć niepowodzenie tej emisji, stało się to faktem. W związku z tym gotówka, którą przewidywaliśmy z tej emisji, nie pojawiła się _ - powiedział Taras dziennikarzom w Katowicach, przed środową konferencją poświęconą górnictwu, organizowaną przez grupę PTWP.

bFeCxTVj

_ Powoduje to niestety utratę płynności w tej perspektywie czasu, w której przewidywaliśmy, że uda się ją odbudować. Skutek tego jest taki, że musimy podejmować działania pilnie ratujące płynność Kompanii _ - dodał Taras.

Po wtorkowym spotkaniu związkowców z KW w premier Ewą Kopacz poinformowano, że dotychczasowy wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zostanie pełnomocnikiem ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie. W ciągu kilkunastu dni ma przedstawić zmodyfikowany program naprawczy dla KW. Taras nie chciał mówić o założeniach nowego planu.

Prezes wyraził nadzieję, że dzięki wsparciu Kowalczyka uda się płynność spółki uratować i zdobyć środki na wypłatę wynagrodzeń. _ Niestety, brak widocznej perspektywy finansowania działalności operacyjnej i inwestycyjnej Kompanii powoduje to, że plan restrukturyzacyjny, który przygotowaliśmy, musi być zmieniony _ - zaznaczył.

Według relacji związkowców, podczas rozmów wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że KW - aby pozyskać środki na dalsze funkcjonowanie - sprzeda Węglokoksowi cztery kopalnie: Bobrek-Centrum, Piekary, Chwałowice oraz Jankowice. Związkowcy nie popierają tego pomysłu.

bFeCxTVp

Pytany o to Taras odpowiedział, że biorąc pod uwagę stan finansów KW sprzedaż kopalń jest niemal pewna. Prezes zaznaczył, że transakcję musi poprzedzić dialog ze związkowcami i spełnienie wszelkich wymogów prawa. _ Na ten moment wydaje się to jedyna ścieżka uzyskania pieniędzy na finansowanie działalności KW _ - podkreślił. Sprzedaż mogłaby być sfinalizowana do połowy przyszłego roku.

Pytany o możliwą likwidację przynoszącej największe straty kopalni Sośnica-Makoszowy, Taras odpowiedział, jeśli kierownictwo tego zakładu nie podejmie działań dających szansę rentownej pracy, kopalnia zagrożona jest likwidacją.

Od miesięcy Kompania Węglowa stoi przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września Taras, spośród 14 jej kopalń rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem. Trudna sytuacja dotyczy także innych spółek węglowych.

Polskie górnictwo mocno dołuje

Według danych resortu gospodarki w pierwszym półroczu strata finansowa całego polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła 772,3 mln zł netto. Na sprzedaży węgla w pierwszych sześciu miesiącach spółki węglowe straciły ponad miliard zł.

bFeCxTVq

W ciągu pierwszego półrocza 2014 roku polskie kopalnie wydobyły około 34 mln ton węgla kamiennego, czyli 2,8 mln ton mniej niż rok wcześniej. Na zwałach natomiast zalegało 8,3 mln ton niesprzedanego węgla.

W pierwszym półroczu spółki węglowe sprzedały niemal 32 mln ton węgla, to jest o prawie 4,5 mln ton mniej niż w analogicznym okresie 2013 roku. W pierwszych dwóch kwartałach tego roku Polska eksportowała około 4 mln ton węgla. Najwięcej sprzedaliśmy go Niemcom i Czechom. W całym 2013 roku wydobyto 76,5 mln ton węgla. Do odbiorców w kraju trafiło prawie 70 mln ton, eksport natomiast wyniósł 10,6 mln ton.

Produkcja węgla kamiennego w pierwszej połowie 2014 roku kosztowała 10,6 mln złotych, czyli była tańsza o 7,1 procent. Warto dodać, że w tym okresie produkcja spadła o 7,6 procent. Średni koszt produkcji wyniósł w pierwszej połowie roku około 311 złotych z tonę, czyli pół procenta więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Sektor wydobywczy węgla w Polsce zatrudnia około 104 tysięcy pracowników. W tym 80 tysięcy pracuje pod powierzchnią ziemi. Liczba pracowników w ostatnim roku zmniejszyła się o blisko 3 tysiące osób. Jak przekonują eksperci, jeśli polskie górnictwo nie zostanie szybko zreformowane, zwolnień będzie dużo więcej.

bFeCxTVr

Czytaj więcej w Money.pl

bFeCxTVK
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)