Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kompania Węglowa chce odzyskać rentowność

0
Podziel się:

O decyzjach Rady poinformował rzecznik Kompanii Zbigniew Madej (na zdjęciu).

Kompania Węglowa chce odzyskać rentowność
(Michal Cuprys/REPORTER)

Rada nadzorcza Kompanii Węglowej (KW) przyjęła program restrukturyzacji spółki do 2020 r., dzięki któremu firma ma zaoszczędzić ok. 1,2 mld złotych i odzyskać rentowność. Rada zdecydowała też o ogłoszeniu postępowania, które wyłoni nowy zarząd spółki.

O decyzjach Rady poinformował rzecznik Kompanii Zbigniew Madej (na zdjęciu). Informacja o postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowiska prezesa i pięciu wiceprezesów spółki będzie ogłoszona w prasie w pierwszym tygodniu marca. Rozmowy z kandydatami zaplanowano na kwiecień.

Spółka nie ma prezesa od jesieni ubiegłego roku, kiedy dymisję złożyła Joanna Strzelec-Łobodzińska; stanowisko stracił wówczas także jeden z wiceprezesów. Prace zarządu koordynuje obecnie wiceprezes ds. produkcji Marek Uszko. Wśród kandydatów na szefa Kompanii wymieniany jest b. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, którego dymisja została w czwartek przyjęta przez premiera.

Sam Łukaszczyk oficjalnie nie potwierdził informacji, że mógłby stanąć do konkursu na szefa KW lub kierować jedną ze spółek z grupy JSW. Natomiast o tym, że "od dłuższego czasu Ministerstwo Gospodarki proponowało zajęcia dla odchodzącego wojewody w górnictwie" mówił w czwartek premier Donald Tusk, dodając, że b. wojewoda "jest bardzo doświadczony w tej dziedzinie; on także był tym zainteresowany". Sam Łukaszczyk podkreślał w czwartek, że Kompania potrzebuje działań naprawczych.

Rzecznik KW wskazał w piątek, że akceptacja Rady dla programu naprawczego otwiera drogę do faktycznej restrukturyzacji spółki w myśl planu, którego pierwsza wersja została ogłoszona w listopadzie zeszłego roku. Obecny kształt programu jest efektem zawartego 6 lutego porozumienia ze związkami zawodowymi.

W porozumieniu Kompania wycofała się z planów łączenia ze sobą kopalń (możliwe będą jednak przesunięcia górników między nimi) oraz zwolnienia blisko 900 pracowników administracji, w zamian za zawieszenie wypłat 14. pensji dla tej grupy zawodowej na trzy lata.

Górnicy zatrudnieni pod ziemią zyskali gwarancje pracy do 2020 r. Ustalono, że bezpłatny deputat węglowy dla emerytów będzie mniejszy o jedną tonę na osobę. Zredukowano też niektóre świadczenia dla pracowników kopalń. Zarząd spółki podtrzymał natomiast plan sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, mimo sprzeciwu związkowców. Uzyskane z tej transakcji środki KW chce przeznaczyć na rozwój i inwestycje.

Według rzecznika, elementy zmienione w programie dzięki porozumieniu ze związkami nie są na tyle istotne dla wyniku, płynności finansowej i poziomu kosztów w spółce, aby nie można było ich wprowadzić, przy jednoczesnym zapewnieniu osiągnięcia celu, jakim jest przywrócenie firmie efektywności i stabilności na wiele lat.

Program naprawczy ma uzdrowić spółkę, dotkniętą spadkiem sprzedaży węgla i jego cen. W ubiegłym roku firma straciła na sprzedaży węgla ponad 1 mld zł. Cena zbytu węgla w porównaniu do 2012 r. spadła w KW o 15,6 proc., co się przełożyło na mniejsze o ok. 1 mld zł przychody. Dzięki programowi restrukturyzacji Kompania ma odzyskać rentowność operacyjną w dwa lata.

Również w piątek Rada przyjęła plan techniczno-ekonomiczny Kompanii na 2014 r. Zgodnie z jego założeniami, w tym roku spółka ma zmniejszyć wydobycie węgla do ok. 33 mln ton wobec ponad 36 mln ton w ub.r. i ponad 39 mln ton w roku 2012. Tegoroczna produkcja węgla z kopalń KW jest już niemal w całości zakontraktowana; w kontraktach na ten rok spółce udało się utrzymać ubiegłoroczne ceny. Do końca 2014 r. ma zmniejszyć się też stan zwałów niesprzedanego surowca, wynoszący obecnie ok. 4,2 mln ton.

Plan na 2014 r. zakłada nadal stratę na działalności operacyjnej, ale dodatni wynik finansowy netto. Dodatni wynik na podstawowej działalności, czyli sprzedaży węgla, Kompania ma uzyskać w 2015 roku.

KW zatrudnia obecnie niespełna 55 tys. osób w 15 kopalniach i 5 zakładach. W ub.r. na emeryturę odeszło ponad 5 tys. osób. Zatrudnienie ma nadal zmniejszać się, głównie poprzez nadwyżkę odchodzących na emerytury nad nowymi pracownikami. Zatrudniani mają być tylko absolwenci szkół i kierunków górniczych na uczelniach, którym Kompania gwarantuje pracę.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)