Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kompania Węglowa ma nowe umowy na dostawy węgla

0
Podziel się:

Będą one obowiązywały co najmniej do końca 2015 roku.

Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu
Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu (Kompania Węglowa)

Kompania Węglowa zawarła nowe umowy na dostawy węgla z większością swoich strategicznych odbiorców z sektora energetycznego. Będą one obowiązywać co najmniej do końca 2015 roku. Spółka chce też odzyskać znaczących klientów, którzy zrezygnowali ze współpracy i zaczęli na przykład korzystać z tańszego węgla z importu.

Ponad połowa z około 36 mln ton węgla, jaki wydobędą w tym roku kopalnie Kompanii, trafia do dużych odbiorców z sektora energetycznego. Większość z nich miała z reguły trzyletnie umowy na dostawy węgla, wygasające z końcem 2013 r. W ostatnich miesiącach strony wynegocjowały nowe umowy, na kolejne lata.

_ - Ze zdecydowaną większością strategicznych odbiorców węgla mamy już podpisane umowy na lata 2013-2015. Pracujemy też nad zwiększeniem sprzedaży dla firm, które w poprzednich latach były bardzo dobrymi odbiorcami naszego węgla _ - powiedział Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

Spółka jest największym polskim producentem węgla energetycznego. Najwięksi odbiorcy węgla z jej kopalń to grupy energetyczne Tauron i PGE. Nową trzyletnią umowę z Tauronem zawarto 1 marca. Jej szacunkowa wartość (do końca 2015 r.) to 2,4 mld zł netto. Dotyczy ona ok. 7,2 mln ton węgla. Natomiast wczoraj podpisana została warta 5,6 mld zł netto umowa z PGE Górnictwem i Energetyką Konwencjonalną (spółką zależną PGE) na dostawę węgla w latach 2014-2018.

Cenę węgla ujętego w umowie z PGE wyznaczono w oparciu o średnie ceny energii elektrycznej oraz średnie ceny rynkowe węgla. Takiego mechanizmu od dawna domagali się przedstawiciele energetyki, argumentując, że spadające ceny węgla na międzynarodowych rynkach oraz spadki cen energii powinny dawać możliwość odpowiedniej korekty cen węgla, dostarczanego z kopalń Kompanii do energetyki.

Korekta cen będzie możliwa także wówczas, gdy średnia cena węgla wzrośnie. Przed kilkoma laty, w okresie światowej koniunktury na węgiel, krajowa energetyka kupowała bowiem węgiel znacznie taniej niż byłoby to możliwe na międzynarodowych rynkach. Obecnie sytuacja jest inna - ceny węgla w zachodnioeuropejskich portach spadły w lipcu do najniższego od dawna poziomu ok. 75 dolarów za tonę; znacząco staniała też energia.

_ - W umowach z odbiorcami stosujemy mechanizm odpowiadający warunkom rynkowym _ - powiedział rzecznik KW, nie zdradzając jednak szczegółów kształtowania cen. Przyznał, że ich wysokość powiązana jest - oprócz jakości i parametrów węgla - także ze średnimi rynkowymi cenami węgla i energii. W zależności od tego, jak będą się one kształtować, cena węgla dla odbiorcy w kolejnych latach może się zmieniać. Ceny zależą też m.in. od czasu trwania umowy, wielkości dostaw, ale także od gwarancji terminowego odbioru określonych partii węgla i wysokości kar, gdy odbiorca się z tego nie wywiąże.

W związku ze spadkiem cen węgla i energii, w negocjacjach nowych umów energetyka wywierała presję cenową na górnictwo. Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że średnia cena węgla energetycznego u jego dwóch największych polskich producentów - Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) - była w pierwszym półroczu 2013 r. o 10,8 proc. niższa niż w tym samym czasie przed rokiem.

Ogółem średnia cena węgla z tych dwóch spółek (przy uwzględnieniu zarówno węgla energetycznego, jak i koksowego) spadła w pierwszym półroczu o 12,3 proc. Na zwałach kopalń obu firm w końcu czerwca leżało ponad 7,2 mln ton niesprzedanego węgla, z czego przeważająca część w Kompanii Węglowej. To prawie wyłącznie węgiel energetyczny. Kompania chce zmniejszyć zapasy m.in. zmniejszając wydobycie (w tym roku o ok. 3 mln ton) i zwiększając eksport. Przede wszystkim jednak chce zapewnić sobie stabilny odbiór węgla w kraju w kolejnych latach.

Prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska oceniła, że umowa ze spółką zależną PGE jest ważna dla Kompanii, ponieważ stabilizuje przez najbliższe lata warunki sprzedaży węgla energetycznego z kopalń spółki.

_ - Mam nadzieję, że inwestycja w Elektrowni Opole z naszym udziałem potwierdzi rolę węgla w polskiej gospodarce _ - wskazała prezes.

W końcu lipca zarządy PGE i KW uzgodniły podstawowe warunki umowy na dostawy węgla dla projektu inwestycyjnego Opole II. Szczegółów nie podano. Wcześniej przedstawiciele Kompanii szacowali, że dwa nowe bloki energetyczne w Opolu (o mocy 900 megawatów każdy) zużyją w sumie ok. 6 mln ton węgla rocznie.

Według Ministerstwa Gospodarki, łączna cena zbytu węgla z KW i KHW w pierwszym półroczu 2013 r. wyniosła 279,10 zł za tonę i była niższa niż w pierwszym półroczu 2012 r. o 39,05 zł, czyli o 12,3 proc. Cena węgla energetycznego wyniosła 272,98 zł, co oznacza spadek o 33,12 zł (10,8 proc.).

Import węgla kamiennego do Polski od stycznia do maja tego roku (danych za czerwiec jeszcze nie ma) wyniósł 3,9 mln ton i był zbliżony do importu w tym samym okresie ubiegłego roku. Zmieniła się natomiast struktura importowanego węgla - wzrósł udział węgla koksowego. Węgiel energetyczny stanowił 77,7 proc. importu, a w tym samym okresie 2012 - 83,8 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Kopex zdobył umowę na 200 mln Konsorcjum należącego do Grupy Kopex Przedsiębiorstwa Budowy Szybów S.A. i PPG Row-Jas podpisało kontrakt na pogłębienie szybu w należącej do Kompanii Węglowej S.A. kopalni Jankowice.
"Pogłoski o śmierci węgla są przesadzone" Jak przekonuje wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz na Śląsku węgla wystarczy na co najmniej kilkadziesiąt lat. Eksperci radzą jednak odejście od węgla.
Górncy dostaną premię. Chcą podwyżek Wysokość premii będzie uzależniona od liczby przepracowanych dniówek w pierwszym kwartale 2013 roku.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)